Ukrajinskí utečenci môžu žiadať o dočasné útočisko na oddelení cudzineckej polície aj na hraniciach

3.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinci môžu žiadať o dočasné útočisko na hraničných priechodoch Vyšné Nemecké, Ubľa, Veľké Slemence ako aj na oddelení cudzineckej polície, ak majú zaistené ubytovanie.

Vyplýva to z informácií o postupe s cudzincami prichádzajúcimi z Ukrajiny na územie SR, ktoré poskytla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V prípade, ak cudzinci nemajú doklady, môžu o dočasné útočisko požiadať na oddelení azylu v Humennom. Všetky uvedené pracoviská pracujú nepretržite. Všetky osoby prichádzajúce na Slovensko môžu tiež požiadať o udelenie azylu alebo doplnkovej ochrany.

Osobná žiadosť

O dočasné útočisko môže okrem občana Ukrajiny požiadať podľa uznesenia vlády z 28. februára aj jeho manžel, jeho maloleté dieťa alebo rodič dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny.

Osoby, ktoré majú záujem o dočasné útočisko, musia o neho požiadať osobne, z dôvodu snímania biometrických údajov. Ak má cudzinec zabezpečené ubytovanie, je potrebné k žiadosti o útočisko doložiť buď čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti alebo zmluvu o nájme uzavretú s vlastníkom.

Dočasné útočisko

Dočasným útočiskom získa cudzinec bezplatné ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť a hygienické potreby. Navyše dočasné útočisko umožňuje pracovať na Slovensku, avšak neoprávňuje cudzinca na podnikanie.

Jednou z povinností cudzincov s poskytnutým dočasným útočiskom sa musia zdržiavať na Slovensku, musia vyplniť a odovzdať tlačivo „Hlásenie pobytu“ a prípadnú zmenu adresy musia nahlásiť.

Zároveň platí, že štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí nie sú Ukrajincami a ani ich rodinnými príslušníkmi, je umožnený vstup na Slovensko z humanitárnych dôvodov. Ak majú záujem o návrat do svojich domovských krajín, je im to umožnené.

Viac k témam: Cudzinecká polícia, dočasné útočisko, Hraničné priechody, Ubytovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinskí utečenci môžu žiadať o dočasné útočisko na oddelení cudzineckej polície aj na hraniciach © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: