Ukrajinci si na Slovensku ľahko založia účet, ministerstvo financií im vyšlo v ústrety a podmienky zjednodušilo

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo financií SR umožnilo ukrajinským utečencom jednoduchší prístup k platobným účtom. Na otvorenie účtu v banke im bude stačiť doklad, ktorý obsahuje fotografiu, meno, priezvisko, dátum narodenia, údaj o trvalom pobyte alebo inom pobyte a štátnej príslušnosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Kombinácia rôznych dokladov

Podmienkou je, že musí byť vydaný oficiálnymi orgánmi Ukrajiny, nemá porušenú celistvosť a nie je poškodený tak, že je nečitateľný.

Údaje o trvalom pobyte alebo inom pobyte a štátnej príslušnosti je možné zabezpečiť aj čestným vyhlásením osoby, ktorá si otvára účet. Možná je aj vzájomná kombinácia rôznych dokladov.

Bankový účet je totiž podľa rezortu financií dôležitý nie len pre nákup tovarov a služieb, ale napríklad aj pre výkon zamestnania, či dostupnosť základných služieb štátu.

Status dočasného útočiska

„V čase vojenského konfliktu môžu nastať situácie, keď všetky doklady, potrebné na otvorenie bankového účtu, utečenci nemajú pri sebe. Ministerstvo financií SR preto dočasne tento proces zjednodušuje, aby uľahčilo ich začlenenie do každodenného života,“ uvádza ministerstvo.

Takto otvorené účty budú len časovo obmedzené a platiť budú počas poskytovania dočasného útočiska ukrajinským utečencom. Po skončení tohto obdobia banky účet do jedného mesiaca uzavrú.

Ak sa však pred uzavretím účtu utečenec preukáže bežne používanými dokladmi, banka bude účet, už ako bežný, viesť aj naďalej.

Viac k témam: Bankový účet, dočasné útočisko, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinci si na Slovensku ľahko založia účet, ministerstvo financií im vyšlo v ústrety a podmienky zjednodušilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: