Ukrajinci dosiaľ zostrelili vyše 300 iránskych samovražedných dronov, rakety Iskander už vraj Rusom dochádzajú

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajina dosiaľ zostrelila viac ako 300 iránskych samovražedných dronov Šáhid-136. Uviedol to hovorca leteckého velenia ukrajinských ozbrojených síl Jurij Ihnat. Rusko dané drony od septembra používa na útoky na ukrajinskú kritickú infraštruktúru.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Ihnata ich často vypúšťajú v skorých ranných hodinách, keď ich dokážu zaznamenať len ukrajinské radarové systémy. Informuje o tom spravodajská webstránka CNN.

Nezostáva im dostatok rakiet

Ukrajina a Západ obviňujú Rusko, že si zaobstaráva drony z Iránu, keď sa snaží doplniť svoje vlastné zásoby munície. Irán popiera, že by poskytoval Rusku svoje bezpilotné lietadlá. Podľa Spojeného kráľovstva, USA a Francúzska transfer dronov z Iránu do Ruska porušuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN.

Ihnat na piatkovom brífingu povedal, že Moskva mení svoje taktiky na Ukrajine, pretože jej nezostáva dostatok rakiet. „Dochádzajú im strely Iskander. Ďalších striel je tiež nedostatok,“ vysvetlil. Ako tiež poukázal, ruské sily sa pri nedávnych útokoch zamerali len na kritickú a energetickú infraštruktúru a o vojenské objekty sa nezaujímali.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ničia energetický sektor

Ruská letecká kampaň proti ukrajinským elektrárňam a ďalšej kľúčovej infraštruktúre sa spolieha na útočné bezpilotné lietadlá, ktoré sú navrhnuté tak, aby narazili do cieľa a vybuchli. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že za posledný mesiac zničili viac ako tretinu energetického sektora krajiny.

Viac k témam: Drony, rusko-ukrajinský konflikt, Šáhid-136, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajinci dosiaľ zostrelili vyše 300 iránskych samovražedných dronov, rakety Iskander už vraj Rusom dochádzajú © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: