Ubytovacia plocha pre obvineného sa zvýši na najmenej štyri metre štvorcové, rozšíri sa aj okruh vecí osobnej potreby

5.10.2022 (Webnoviny.sk) – Ubytovacia plocha pre obvineného vo väzbe v uzamykateľnej cele bude od začiatku budúceho roka najmenej štyri metre štvorcové. Zvýši sa tak z doterajšej plochy 3,5 metra štvorcového. Takáto veľkosť cely zostáva v prípade neuzamykanej cely. Uvádza sa to v novele zákona o výkone väzby, ktorú schválil parlament. Jej cieľom je dosiahnuť čo najvyššiu formu humanizácie výkonu väzby.

Prístup na internetové stránky

Novela zákona rozširuje okruh vecí osobnej potreby, ktoré môže mať obvinený pri sebe, o nosiče informácií obsahujúce napríklad audiozáznamy súdnych pojednávaní alebo iné informácie týkajúce sa právnych vecí obvineného.

Odstraňuje tiež podmienku vylučujúcu obvinených neumiestnených do oddielu so zmierneným režimom z účasti na vzdelávacích, osvetových, záujmových a športových činnostiach. Vytvára legislatívne predpoklady prístupu na internetové stránky obsahujúce informácie o všeobecne záväzných právnych predpisoch.

Trovy výkonu väzby

Zavádzajú sa tiež inovatívne metódy a postupy, ktoré už boli skúšobne overené počas obdobia protipandemických opatrení – videonávštevy, nepodmieňovanie nákupu kreditu na telefonovanie ďalšou úhradou pohľadávok či umožnenie nákupu kreditu na telefonovanie aj z civilného prostredia.

Zásadnou zmenou prechádza aj povinnosť obvinených uhrádzať trovy výkonu väzby. Súčasná podmienka právoplatného odsúdenia sa precizuje iba ako podmienka odsúdenia na výkon nepodmienečného trestu odňatia slobody. Zároveň sa skracuje rozhodné obdobie pre výpočet výšky trov výkonu väzby zo 180 dní na 90 dní a obdobie trvania záväzku sa obmedzuje iba na obdobie nepodmienečného trestu odňatia slobody.

Viac k témam: obvinení, ubytovacia plocha
Zdroj: Webnoviny.sk – Ubytovacia plocha pre obvineného sa zvýši na najmenej štyri metre štvorcové, rozšíri sa aj okruh vecí osobnej potreby © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: