Turecký súd protizákonne odsúdil šéfa Amnesty International, bez dôkazov sa mu snaží hodiť na krk pokus o prevrat

31.5.2022 (Webnoviny.sk) – Turecko 14 mesiacov nezákonne zadržiavalo šéfa tamojšej pobočky Amnesty International. Vo svojom rozsudku to v utorok uviedol Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Pokus o prevrat

Taner Kilič bol uväznený po svojom zatknutí v júni 2017 pre podozrenie z príslušnosti k skupine, ktorú Ankara obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat v roku 2016.

Kilič údajne použil kódovanú aplikáciu pre mobilnú komunikáciu, ktorú využívali pomocníci duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Turecka stojí za neúspešným pokusom o prevrat.

Kilič však tieto obvinenia poprel. V júli 2020 bol odsúdený na šesť rokov a tri mesiace väzenia za príslušnosť k teroristickej organizácii. Momentálne je na slobode a čaká na odvolací verdikt.

Súd konal protizákonne

Súd so sídlom v Štrasburgu rozhodol, že neexistujú žiadne rozumné dôvody na podozrenie, ktoré by oprávňovali jeho väzbu a ktorá bola podľa ESĽP „protizákonná a svojvoľná“.

Súd, ktorý koná v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, nariadil Turecku zaplatiť odškodné vo výške 24 500 eur a 10-tisíc eur ako trovy konania.

Viac k témam: Súdy, Teroristická organizácia, Vojenský puč
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecký súd protizákonne odsúdil šéfa Amnesty International, bez dôkazov sa mu snaží hodiť na krk pokus o prevrat © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: