Tri termíny, ale najpravdepodobnejší je septembrový. Poslanci parlamentu budú hlasovať o predčasných voľbách (naživo)

31.1.2023 (Webnoviny.sk) – Plénum Národnej rady (NR) SR bude v utorok o 17:00 hlasovať o návrhu na prijatie uznesenia o skrátení volebného obdobia. Má sa tak skrátiť aj práve prebiehajúce ôsme volebné obdobie so začiatkom v roku 2020.

Ako uviedol za predkladateľov návrhu poslanec Lukáš Kyselica (OĽaNO), predčasné voľby navrhujú na 30. septembra a predseda NR SR ich má vyhlásiť najskôr 130 dní a najneskôr 110 dní pred dňom ich konania.

Naživo: Rokovanie parlamentu

hlasovať sa bude po 17.00 (video doplníme)

Na septembrovom termíne predčasných parlamentných volieb sa v nedeľu 22. januára dohodli bývalí koaliční partneri – hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina, strana Sloboda a Solidarita a Za ľudí. Zmenu ústavného zákona, aby volebné obdobie bolo možné skrátiť uznesením, poslanci schválili minulý týždeň.

Pellegrini požaduje 24. jún

Uznesením NR SR sa taktiež určí čas konania predčasných parlamentných volieb a jeho návrh môže predložiť najmenej pätina poslancov. Skrátené volebné obdobie uplynie dňom konania volieb do Národnej rady. Na schválení uznesenia o skrátení volebného obdobia sa musí podieľať 90 hlasov, čiže kvalifikovaná trojpätinová väčšiny všetkých poslancov.

V súvislosti s uznesení o skrátení volebného obdobia predložil pozmeňujúci návrh nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Požaduje, aby sa predčasné parlamentné voľby uskutočnili 24. júna.

„Ponechanie nefunkčných ústavných orgánov na mimoriadne dlhú dobu zvlášť v čase, keď je potrebné dodržiavať vládou stanovené míľniky pri čerpaní z Plánu obnovy je hazardom so Slovenskom. Lehota ničím neprospieva ani samotnej demokracii, práve naopak dáva priestor na využitie volebnej korupcie, manipulácie s občanmi, populizmu, polarizácii spoločnosti a rastu extrému,” argumentuje v návrhu Pellegrini.

Fico chce voľby už 27. mája

Pozmeňujúci návrh predložil i poslanec Robert Fico (Smer-SD), ktorý požaduje, aby sa predčasné parlamentné voľby konali už 27. mája.

„Keďže vláda bola odvolaná rozhodnutím prezidentky zo 16. decembra 2022 a bola poverená vykonávaním jej pôsobnosti v obmedzenom rozsahu až do vymenovania novej vlády, je potrebné uskutočniť predčasné voľby v čo najkratšom termíne, aby bol zabezpečený riadny chod ústavných orgánov. Z tohto hľadiska nie je žiaden dôvod na termín 30. september,” uviedol Fico. Dodal, že vláda nemá legitimitu vládnuť ďalších desať mesiacov a septembrový termín nie je vhodným ani z hľadiska prípravy návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024.

Hnutie Sme rodina deklarovalo, že podporí májový, júnový aj septembrový termín. „Myslíme si, že lepšie by boli voľby v júni, ale musíme nájsť 90 poslancov. Ak ich nenájdeme na jún, musíme sa snažiť nájsť 90 poslancov na september,”  uviedol predseda hnutia Boris Kollár. Ak by sa ani to nepodarilo, budú voľby v riadnom termíne vo februári 2024 a dovtedy bude úradnícka vláda.

Hnutie OĽaNO zahlasuje len za 30. september, na ktorom sa predstavitelia bývalej koalície vrátane SaS dohodli na rokovaní.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predseda hnutia Sme rodina, Predseda strany Hlas-SD, Rokovanie NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Tri termíny, ale najpravdepodobnejší je septembrový. Poslanci parlamentu budú hlasovať o predčasných voľbách (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: