Tínedžeri sa už tak ľahko k tabakovým vrecúškam nedostanú, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona z dielne OĽaNO

5.11.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu podpísala novelu zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov. Nová právna úprava zavádza na Slovensku reguláciu tzv. nikotínových vrecúšok.

Právna medzera na trhu

Návrh predložili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Doterajšia právna úprava neobsahovala žiadnu reguláciu tzv. nikotínových vrecúšok, ktoré predstavujú alternatívu k fajčeniu cigariet, no pri ktorej sa predpokladá, že sú menej škodlivé.

Podľa predkladateľov schváleného návrhu však stále ide o výrobky s obsahom nikotínu, ktorý je návykovou látkou, a preto je potrebné vyplniť právnu medzeru s cieľom znížiť potenciálne zdravotné riziká a zabezpečiť ochranu mladistvých a detí.

Úprava po vzore Česka

Nová právna úprava sa zavádza po vzore úpravy elektronických cigariet a je plne v súlade napríklad s reguláciou nikotínových vrecúšok v Českej republike.

Novela zákona vytvára priestor neskôr v ďalších legislatívnych krokoch upraviť aj zdaňovanie a ďalšiu potrebnú reguláciu.

Viac k témam: nikotínové vrecúška, Novela zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Tínedžeri sa už tak ľahko k tabakovým vrecúškam nedostanú, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona z dielne OĽaNO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: