Tatranský ľadový dóm si budú môcť návštevníci pozrieť aj počas Veľkej noci, po nej ho chcú zatvoriť

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Zimnú atrakciu Vysokých Tatier Tatranský ľadový dóm na Hrebienku zatvoria v tomto roku pre verejnosť po Veľkonočných sviatkoch.

Stavbu, ktorá má podobu Katedrály sv. Jakuba v španielskom pútnickom mieste Santiago de Compostela, pre verejnosť otvorili vlani v novembri.

Kupola má termoizolačnú vložku

Odvtedy je pre návštevníkov bezplatne prístupná denne, zatvoriť ju chcú 19. apríla. Informoval o tom hovorca prevádzkovateľa pozemnej lanovej dráhy zo Starého Smokovca na Hrebienok Marián Galajda.

Ľadový dóm je umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Svoju podobu si počas tejto sezóny zachováva vďaka novinke, ktorou je termoizolačná vložka na kupole.

„Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ vysvetlil technický manažér stavby Rastislav Kromka ešte počas predstavenia stavby.

Rezbári z troch krajín vybudovali chrám za päť týždňov z 225 ton ľadu, najvyšší bod stavby dosahuje výšku dvanásť metrov.

Ľadová stavba vznikla deviatykrát

Katedrála na Svätojakubskej púti má byť prostredníctvom ľadového diela symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku.

Ľadová stavba na Hrebienku vo Vysokých Tatrách vznikla už deviaty rok po sebe, pričom vždy má podobu inej známej stavby. V predošlej zimnej sezóne pripomínala Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade.

Pozrelo si ju však menej návštevníkov. Tatranský dóm museli po šiestich týždňoch pre preventívne opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 zatvoriť na takmer štyri mesiace.

Otvorili ho až po zvoľnení opatrení, pričom jeho sezónu ukončili koncom mája.

Viac k témam: Tatranský ľadový dóm
Zdroj: Webnoviny.sk – Tatranský ľadový dóm si budú môcť návštevníci pozrieť aj počas Veľkej noci, po nej ho chcú zatvoriť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: