Taliban porušil sľub, skupinu Afgancov so slovenskými miestenkami nepustil do nórskeho lietadla

28.8.2021 (Webnoviny.sk) – Taliban nepustil cez svoje kontrolované stanovisko skupinu 20 Afgancov, ktorej Slovensko vybavilo miesto v nórskom lietadle. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) zdôraznil, že Taliban tak porušil vlastný prísľub, že umožní evakuáciu u afganskej metropoly Kábul do utorka 31. augusta.

Ministrovi je to ľúto, o to viac, že rezort diplomacie dokázal vybaviť miesta v lietadle, no situáciu na mieste už vyriešiť nedokáže. Podľa ministra aj teroristický útok zo štvrtka 26. augusta, ktorého výsledkom boli desiatky mŕtvych, ukázal, že tam ide o život. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Korčok uviedol, že vynaložili maximálne úsilie, aby pomohli afganským príbuzným slovenských občanov dostať sa na Slovensko. V piatok 27. augusta popoludní sa im po diplomatickej línii podarilo zabezpečiť 20 miest v nórskom evakuačnom lietadle, ktoré malo doviezť túto skupinu do gruzínskej metropoly Tbilisi.

Odtiaľ sme mali pripravený náš špeciál na cestu na Slovensko. Bohužiaľ, len pred malou chvíľou sme dostali správu, že sa tejto skupine nepodarilo prejsť cez kontrolné stanovište Talibanu, ktorý im za dramatických okolností a pod ozbrojenou hrozbou znemožnil dostať sa na letisko,” informoval Korčok v piatok 27. augusta.

Viac k témam: evakuácia, kontrola
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliban porušil sľub, skupinu Afgancov so slovenskými miestenkami nepustil do nórskeho lietadla © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: