SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok

1.4.2022 (Webnoviny.sk) – Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré pre pandemické opatrenia museli prerušiť alebo obmedziť svoju činnosť, môžu za marec tohto roka žiadať o príspevok od štátu. Finančnú pomoc im po splnení všetkých podmienok štát vyplatí z projektu určeného špeciálne pre SZČO.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podmienky poskytovania pomoci sú nastavené podobne ako pri podpore v čase skrátenej práce pre zamestnávateľov. V tlačovej správe to uviedlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

SZČO musí platiť 24 mesiacov poistenie

Oprávneným žiadateľom je SZČO, ktorej klesli tržby najmenej o 40 percent a prevádzkuje svoju činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov pred podaním žiadosti o príspevok.

SZČO súčasne musí najmenej 24 mesiacov platiť nemocenské a dôchodkové poistenie. Tento projekt na podporu udržania pracovných miest SZČO sa nevzťahuje na spoločnosti s ručením obmedzeným.

Maximálna suma príspevku

Príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti sa bude poskytovať vo výške 60 percent z vymeriavacieho základu, z ktorého SZČO platí povinné sociálne odvody k 28. februáru tohto roka. Maximálna suma príspevku dosahuje 810 eur.

Ak žiadateľ súčasne vykonáva aj inú prácu na základe pracovného pomeru alebo uzatvorenej dohody, suma čistého príjmu z tejto činnosti sa odpočíta od výšky príspevku. SZČO, ktorá dostala príspevok od štátu, má povinnosť pokračovať v zárobkovej činnosti najmenej dva mesiace po mesiaci, za ktorý čerpala finančnú pomoc.

Možnosti podania žiadosti

Žiadatelia o príspevok musia vyplniť a podpísať žiadosť, vrátane vyhlásenia o poskytnutí pomoci, a odoslať ju poštou alebo doručiť osobne na príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa územného obvodu, kde vykonávajú zárobkovú činnosť.

SZČO môžu žiadosť podať aj elektronicky cez Ústredný portál verejnej správy slovensko.sk. Žiadosti za marec tohto roka je potrebné predložiť najneskôr do 30. apríla tohto roka.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, SZČO
Zdroj: Webnoviny.sk – SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: