Szabó sa pred súdom priznal k príprave vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho

14.4.2022 (Webnoviny.sk) – Tomáš Szabó, ktorý je právoplatne odsúdený v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, priznal vinu v prípade prípravy vrážd Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Ako vo štvrtok vyhlásil pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, je vinný zo spáchania všetkých jemu pripisovaných skutkov. Zároveň nad skutkami vyjadril ľútosť. Ostatní obžalovaní vo veci vinu popreli.

Szabó má vypovadať aj v iných skutkoch

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol vyhlásenie o vine prijať a v prípade Szabóa vykonať dokazovanie len vo veci uloženia trestu a náhrady škody. Súd má tiež obžalovaného vypočuť k účasti ďalších osôb na skutkoch.

Zároveň prokurátor vyzval súd, aby bývalého policajta, ktorý si za účasť na vražde Kuciaka odpykáva trest 25 rokov väzenia, nevylučoval na samostatné konanie. Účelom je, aby nebolo možné namietať zaujatosť sudcov rozhodujúcich o ďalších obžalovaných.

Objednávka dvojnásobnej vraždy

Podľa obžaloby Marian Kočner zadal v roku 2017 Alene Zsuzsovej objednávku vraždy vtedajšieho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica.

Dôvodom bolo angažovanie dvojice v kauze Technopol. Alena Zsuzsová s požiadavkou oslovila Zoltána Andruskóa. Odmena za vraždu Žilinku mala byť 70-tisíc eur a za vraždu Lipšica 200-tisíc eur. Andruskó s objednávkou oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Tí však od toho neskôr odstúpili.

Šufliarkeho mali nechať vybuchnúť

V roku 2018 Kočner opäť oslovil Alenu Zsuzsovú tiež vo veci vraždy vtedajšieho prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Odmena za skutok mala byť 100-tisíc eur.

Dôvodom bolo, že podľa Kočnera sa mu Šufliarsky „otočil chrbtom” a nechcel s ním spolupracovať na jeho trestných kauzách.

Obžalovaná opätovne v tejto veci oslovila Andruskóa a ten Szabóa a Marčeka. Šufliarskeho mali zabiť nástražným výbušným systémom alebo zastreliť. Marčeka a Szabóa však v septembri 2018 zadržali vo veci vraždy Kuciaka.

Viac k témam: Kauza Technopol, Príprava vraždy, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Szabó sa pred súdom priznal k príprave vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: