Súd daňovú kauzu Andruskóa ešte neuzavrie, obžalovaný navrhol nové dôkazy

25.4.2022 (Webnoviny.sk) – Daňová kauza Zoltána Andruskóa, známeho z kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka, sa v pondelok na Okresnom súde Bratislava V ešte neuzavrie. Ako médiám povedala predsedníčka senátu Zuzana Bartalská, obžalovaný, ktorého na pojednávanie predviedla eskorta z výkonu trestu, totiž navrhol nové dôkazy. Súd na pondelok zároveň predvolal štyroch svedkov, dvaja sa však nedostavili.

Z pojednávania je vylúčená verejnosť

Dvojica Zoltán Andruskó a Ján M. čelí v tomto prípade obžalobe z trestného činu krátenia dane a poistného vo veľkom rozsahu. Podľa portálu Dlžník.sk má Andruskó daňový nedoplatok presahujúci milión eur. Na pojednávaniach v kauze krátenia dane sa Andruskó väčšinou nezúčastňuje, pričom dáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Ján M. zase na súd chodí maskovaný kuklou a čiapkou, pričom s médiami nekomunikuje. Z pojednávania je vylúčená verejnosť, pretože to podľa súdu vyžaduje „iný dôležitý záujem obžalovaných“. Predsedníčka senátu už na začiatku procesu avizovala, že verejný bude až rozsudok.

Andruskó súhlasil s 15-ročným trestom

Zoltána Andruskóa vyšetrovacie orgány označili v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka za sprostredkovateľa medzi objednávateľkou a vykonávateľmi. Pôvodne bol v prípade obvinený spolu s Tomášom Szabóom, Miroslavom Marčekom, Alenou Zsuzsovou a podnikateľom Marianom Kočnerom. Neskôr ho však vyčlenili na samostatné konanie, keďže po svojom zadržaní od začiatku spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, v rámci ktorej mu pôvodne navrhovali trest 10 rokov väzenia. S tým však nesúhlasil senát Špecializovaného trestného súdu, ktorý na verejnom zasadnutí v decembri 2019 vyzval procesné strany na dohodu o vyššom treste. Andruskó nakoniec súhlasil s 15-ročným trestom. Vo veci vraždy Kuciaka a jeho snúbenice pred súdom v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Viac k témam: Skrátenie dane a poistného, Súdy, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd daňovú kauzu Andruskóa ešte neuzavrie, obžalovaný navrhol nové dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: