Súd bude rozhodovať o dvoch odsúdených z vraždy podnikateľa Mišenku, žiadajú obnovu konania

16.4.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku má 4. mája rozhodovať o prípadnej obnove konania v kauze vraždy topoľčianskeho podnikateľa Jozefa Mišenku.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, o povolenie obnovy konania žiadajú odsúdení Ivan Skalický a Ronald Mišech. Súd mal v tejto veci pôvodne rozhodovať už v novembri minulého roka, na verejné zasadnutie sa však nedostavil predvolaný svedok.

Jeden z páchateľov dostal doživotie

Senát ŠTS v júni 2012 uznal v kauze vraždy Mišenku štyroch obžalovaných vinnými z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchanej organizovanou skupinou. Trom uložil tresty odňatia slobody na 25 rokov a jednému na doživotie.

Doživotný trest uložil Ivanovi Skalickému, pretože už predtým bol odsúdený za vraždu. Tresty odňatia slobody na 25 rokov dostali Milan Pavlovič, Róbert Trajkov, zvaný Netvor, a Ronald Mišech. Verdikt potom potvrdil odvolací senát Najvyššieho súdu SR. Spolu s nimi prokurátor pôvodne žaloval aj strýka obete Viliama Mišenku, ktorý údajne vraždu financoval, ale podľa súdu sa tento skutok nepodarilo preukázať.

Typická mafiánska poprava

Podnikateľa Jozefa Mišenku zavraždili 20. júla 2010 ráno. Útočníci z idúceho auta vystrieľali do vozidla Mercedes približne 30 rán zo samopalu. Prokurátor to označil za typickú mafiánsku popravu.

Podľa súdu sa preukázalo, že vraždu si objednal za nezistenú sumu obžalovaný podnikateľ Milan Pavlovič z Topoľčian u Ivana Skalického a Róberta Trajkova. Na vražde sa podieľal Ronald Mišech aj tým, že zabezpečil vražednú zbraň. Strieľal podľa súdu občan Macedónska Goran, ale tento balkánsky štát ho i napriek úsiliu slovenskej justície nevydal na stíhanie do cudziny.

Ronalda Mišecha odsúdili aj za drogový zločin, pretože v jeho dome sa našlo zariadenie na výrobu marihuany a väčšie množstvo rastlín a sušiny konope siateho.

Naposledy vo februári 2021 zamietol súd návrh na obnovu konania pre odsúdeného Milana Pavloviča. V prípade odsúdeného Trajkova bola ešte predtým obnova konania povolená, súdy mu však opätovne uložili a potvrdili 25-ročný trest.

Viac k témam: Súdny proces, vražda podnikateľa
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd bude rozhodovať o dvoch odsúdených z vraždy podnikateľa Mišenku, žiadajú obnovu konania © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: