Študenti žurnalistiky protestovali pred Úradom vlády voči prístupu Fica a Pellegriniho k médiám (video+foto)

20.11.2023 (SITA.sk) – Niekoľko desiatok študentov žurnalistiky z Univerzity Komenského v Bratislave v pondelok protestovalo pred Úradom vlády voči prístupu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) k médiám.

Ešte predtým im adresovali otvorený list, v ktorom oboch vyzývajú k verejnému ospravedlneniu a prehodnoteniu postoja voči novinárom.

Fico prerušil komunikáciu so štyrmi médiami

S transparentami ako “Cenzúra nezastaví pravdu, len ju urobí hlasnejšou“, „Nie novinári sú návštevou na úrade vlády, vláda je“ alebo „Útok na médiá = útok na demokraciu“ vyjadrili svoj názor na to, že Robert Fico sa rozhodol prerušiť komunikáciu so štyrmi médiami (TV Markíza, Denník N, denník SME a portál Aktuality.sk), ktoré považuje za nepriateľské.

Podľa oficiálneho zdôvodnenia tlačového odboru Úradu vlády SR „sú to médiá, ktoré otvorene prejavujú nepriateľské politické postoje založené predovšetkým na zverejňovaní nepravdivých, neúplných informácií alebo na zamlčiavaní informácií”.

Kancelária Národnej rady (NR) SR zakázala novinárom prakticky ich činnosť v akýchkoľvek iných priestoroch okrem kapacitne obmedzenej Knižnice NR SR.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest študentov žurnalistiky pred Úradom vlády (fotografie)

Žiadajú ospravedlnenie

Na protestné zhromaždenie študentov prišiel poslanec Erik Kaliňák zo Smeru-SD, ktorý sa vyjadril, že TV Markíza, Denník N, denník SME a portál Aktuality.sk sú dezinformačné médiá. „Stopercentne áno,“ povedal.

Študenti v otvorenom liste žiadajú Fica a Pellegriniho, aby umožnili všetkým akreditovaným médiám vykonávať slobodne svoju činnosť v priestoroch Národnej rady SR tak, ako tomu bolo doteraz.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/11/protest-studentov.mp4

Chcú tiež, aby sa ospravedlnili za útoky voči žurnalistom z predošlých rokov, ale aj z posledných dní a aby prehodnotili svoju rétoriku voči médiám a uvedomili si vážne dôsledky svojich slovných útokov. Zároveň žiadajú, aby prijímali na úrovni vlády a národnej rady transparentné a férové rozhodnutia v oblasti fungovania médií, ktoré nepovedú k ich umlčiavaniu, ale budú poskytovať priestor na zveľaďovanie slovenskej žurnalistiky a slobody slova v krajine.

Dôkaz pomstychtivosti premiéra

Hnutie Slovensko zaslalo médiám stanovisko, v ktorom uvádza, že konanie Roberta Fica voči médiám, s ktorými prerušil akúkoľvek komunikáciu, považuje za neprípustné a nehodné predsedu vlády.

Zdôrazňuje, že je to nielen neúcta voči divákom a čitateľom týchto médií, ale tiež ich odrezanie od aktuálnych informácií z Úradu vlády SR.

„Ide o ďalší dôkaz pomstychtivosti Roberta Fica. Ako predseda vlády má dostatok možností, ako uviesť nepravdivé alebo neúplné informácie na pravú mieru. Jeho dnešné rozhodnutie však kladie novinárom z vybraných redakcií nesplniteľnú podmienku. Na jednej strane od nich žiada, aby informovali pravdivo, všestranne a včas, na druhej strane s nimi odmieta komunikovať, a tým im znemožňuje, aby pravdivo, všestranne a včas informovali,” uviedol poslanec NR SR Gábor Grendel.

Hnutie Slovensko ďalej dodalo, že po tom, čo sme oslávili už 34. výročie Dňa boja za slobodu a demokraciu, je toto pľuvanec predsedu vlády do tváre všetkým občanom, ktorí majú právo na slobodný prístup k informáciám.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Médiá, Novinári, Protest
Zdroj: SITA.sk – Študenti žurnalistiky protestovali pred Úradom vlády voči prístupu Fica a Pellegriniho k médiám (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: