Strana SaS žiada úpravu rokovacieho poriadku NR SR, navrhuje aj používanie obrazovej prezentácie počas vystúpenia

25.2.2023 (SITA.sk) – Skupina poslancov strany Sloboda a Solidarita (SaS) podali do Národnej rady (NR) SR návrh na úpravu zákona o rokovacom poriadku NR SR. Žiadajú, aby sa predsedajúcemu umožnilo vystúpiť s faktickou poznámkou bez odovzdania vedenia schôdze inému predsedajúcemu.

Zákaz používania obrazovej prezentácie

Podľa súčasného znenia sa predsedajúci nemôže zapojiť do rozpravy inak ako tak, že odovzdá vedenie schôdze inému predsedajúcemu. Uvedené platí nielen pre vystúpenie v rozprave, ale aj pre faktické poznámky. Predsedajúci napriek tomu niekedy komentujú predchádzajúce vystúpenia, čím v podstate porušujú zákon o rokovacom poriadku,” uviedli predkladatelia.

Poslanci zároveň navrhujú zrušiť zákaz používať obrazovú prezentáciu počas vystúpenia v rozprave. Ide najmä o tabuľky, grafy či grafiky, ktoré môžu podľa nich doplniť vystúpenie v rozprave. Plénum o návrhu bude rokovať na marcovej schôdzi, ktorá sa začína 14. marca.

Prerokovanie návrhu zákona

Poslanci SaS ďalej navrhujú, aby vystupujúci v rozprave mohol prečítať pozmeňujúci alebo doplňujúci návrh aj počas vystúpenia, nielen v jeho závere. V zákone okrem iného navrhujú ustanoviť povinnosť predkladania informatívneho konsolidovaného znenia zákona pri návrhu novely zákona.

Takáto povinnosť existuje pri návrhoch zákonov v rámci medzirezortného pripomienkového konania, nie je však stanovená vo vzťahu k návrhom zákonov, o ktorých sa rokuje v NR SR,” tvrdia predkladatelia.

Poslanci SaS ďalej navrhujú predĺžiť lehotu na prerokovanie návrhu zákona, ktorý podal výbor alebo poslanci, v druhom čítaní z 30 na 60 dní. Taktiež navrhujú, aby sa zo zákona vypustila možnosť skrátiť lehotu pre prerokovanie návrhu zákona v druhom čítaní v pléne skôr ako 48 hodín po doručení spoločnej správy výborov alebo informácie spoločného spravodajcu.

Viac k témam: hlasovanie poslancov, Poslanci, Rokovací poriadok
Zdroj: SITA.sk – Strana SaS žiada úpravu rokovacieho poriadku NR SR, navrhuje aj používanie obrazovej prezentácie počas vystúpenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: