Strana Hlas predložila do parlamentu novelu zákona o rokovacom poriadku, Pellegriniho nádeje ožili

31.8.2021 (Webnoviny.sk) – Opozičná strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) predložila do parlamentu novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá má zrýchliť ústavné zmeny, na základe ktorých by bolo možné uskutočniť referendum o predčasných voľbách.

Zmena rokovacieho poriadku má umožniť predsedovi parlamentu predložiť na program rokovania akýkoľvek zákon aj vtedy, ak ešte neuplynula šesťmesačná lehota na predkladanie zákonov v tej istej veci. Ak by sa tento technický plán podľa šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho vydaril, „na jar budúceho roku môže byť referendum o predčasných voľbách“.

Pellegrini vidí jediné východisko

Líder Hlasu-SD tvrdí, že jediným východiskom „z tohto marazmu“ je referendum o predčasných voľbách a následne predčasné voľby. Podľa Pellegriniho nepomôžu protesty, mimoriadne schôdze, ani podania na ústavný súd. „Tejto vlády sa musíme nejakým spôsobom zbaviť,“ poznamenal.

Návrh, s ktorým prichádza Hlas-SD, bez podpory koalície alebo jej časti parlament neschváli. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) uviedol, že 600-tisíc občanov, ktorí podpísali petíciu, by „referendum mali dostať“. Podotkol, že podľa koaličnej zmluvy nie je možné podporiť návrhy opozície, preto by to mal byť zákon „z našej dielne“.

Prvý návrh snemovňa neschválila

Parlament o novele ústavy, aby si poslanci mohli na základe referenda skrátiť volebné obdobie, diskutoval naposledy koncom júna. Išlo o návrh z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ale poslanecká snemovňa ho neschválila. Podľa platného zákona o rokovacom poriadku parlamentu možno v tej istej veci podať nový návrh najskôr o šesť mesiacov.

Táto lehota má uplynúť 29. decembra tohto roka. Aj preto sa v júli v parlamente nerokovalo o žiadnej iniciatíve súvisiacej s referendom po tom, ako Ústavný súd SR označil predmet referenda o skrátení volebného obdobia parlamentu za protiústavný.

Prezidentka Zuzana Čaputová na rozhodnutie súdu reagovala, že parlament môže zmeniť ústavný text a následne prijať uznesenie o konaní referenda o predčasných voľbách a ona by také referendum vyhlásila.

Viac k témam: Národná rada SR, novela zákona, rokovací poriadok
Zdroj: Webnoviny.sk – Strana Hlas predložila do parlamentu novelu zákona o rokovacom poriadku, Pellegriniho nádeje ožili © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: