Slovo je vražednou zbraňou, ktorú by sme nemali prehliadať, zareagovala SAV na tragédiu na Zámockej v Bratislave

14.10.2022 (Webnoviny.sk) – Vo verejnom priestore je veľa nenávisti. Šíria ju i mnohí ľudia, ktorí zastávajú vysoké verejné funkcie. Vo svojom vyhlásení k streľbe na Zámockej ulici v Bratislave to uviedlo predsedníctvo Slovenskej akadémie vied (SAV).

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Zámockej ulici v Bratislave (fotografie)

Slovo je vražednou zbraňou

„Kým sa toto dialo iba vo verbálnej rovine, mysleli sme si, že sa táto situácia dá tolerovať. V stredu 12. októbra večer sa to však zmenilo a z verbálnej roviny sme prešli k skutkom, a teraz už všetci vieme, že slovo je vražednou zbraňou,” uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Predsedníctvo SAV apeluje na vedcov i vedkyne, aby vstupovali do verejného diskurzu, pomáhali s hľadaním rácia a usilovali sa napomôcť s vykorenením zla a nenávisti.

Útoky treba odsúdiť

Vyjadrili sústrasť rodinám obetí, no zároveň vyjadrili podporu a pochopenie i ďalším obetiam činu, a to LGBTI+ komunite. Podľa predsedníctva SAV sú však obeťami i tí, ktorí patria k akejkoľvek menšine aj samotná demokratická spoločnosť.

SAV sa hlási k hodnotám rovnosti, diverzity, tolerancie i rešpektu k slabším. Predsedníctvo tiež vyzvalo ďalšie reprezentatívne spoločenské subjekty k jednoznačnému odsúdeniu nenávisti i nenávistných prejavov. „Útoky akejkoľvek podoby na odlišnosť a spoločenskú toleranciu musia skončiť!,” zakončilo svoje vyhlásenie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Zámockej ulici v Bratislave (fotografie)

Viac k témam: LGBTI, Šírenie nenávisti, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovo je vražednou zbraňou, ktorú by sme nemali prehliadať, zareagovala SAV na tragédiu na Zámockej v Bratislave © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: