Slovenské firmy a samosprávy trápi nedostatok peňazí. Recept na riešenie financovania prinesie nová konferencia ECOFIN 2022

30.3.2022 (Webnoviny.sk) – Získať zdroje na fungovanie samospráv a firiem na Slovensku je veľký problém. Mestá a obce, ako aj podnikatelia sa trápia s byrokraciou a zložitými projektmi. Podľa ZMOS ich rozvoj limitujú aj často sa meniace pravidlá a slabá predvídateľnosť eurofondových výziev. Pritom na európskom trhu je veľké množstvo možností, ako nájsť zdroje na financovanie pomerne ľahko a dostupne pre všetkých. Účinný návod na riešenie financovania prinesie konferencia ECOFIN 2022 už 16. mája 2022 v Bratislave.

“Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa na Slovensku stretávame, patria nedostatočne pripravené projekty na strane žiadateľov o získanie financovania, neschopnosť splniť požadované kritériá bankového financovania a namiesto toho, aby sa aktívne uchádzali aj o alternatívne zdroje financovania, strácajú svoj drahocenný čas,” povedal organizátor podujatia Peter Falis, predseda OZ FinancMajstri (web). Podľa neho samosprávy a firmy u nás nemajú dostatok znalostí a skúseností o možnostiach získavania návratných finančných zdrojov štandardne dostupných na európskom trhu.

Finančnú situáciu miest a obcí ako aj menších firiem v ostatných dvoch rokoch výrazne zhoršila pandémia koronavírusu. Navyše je možné očakávať aj ďalšie citeľné zhoršenie situácie v súvislosti s prebiehajúcim konfliktom na Ukrajine a sankčnými opatreniami voči Rusku. Stúpajú ceny energií, palív, tovarov aj služieb a povestné cenové nožnice sa neustále otvárajú.

Na zdravé fungovanie potrebujú samosprávy aj podniky peniaze. Kde ich však vziať? Ak ich nemajú ušetrené, môžu si ich požičať. Lenže kde a za akých podmienok? Našťastie, možností je naozaj dosť a tie najefektívnejšie predstaví viac ako 25 domácich a zahraničných spíkrov konferencie ECOFIN 2022. “Chceme, aby z našej konferencie odchádzali účastníci už s konkrétnou predstavou, ako budú svoje projekty financovať. Aj preto budú naši spíkri prezentovať čo najzrozumiteľnejšie produkty, detailne vysvetlia, čo musia žiadatelia spĺňať, aby ich mohli financovať,” zdôrazňuje prezident konferencie Peter Falis.

Podľa Invest Europe, strešnej organizácie private equity a alternatívneho kapitálu v Európe, máme na Slovensku jednu z najväčších medzier equity a nedostatku vlastného kapitálu spomedzi európskych krajín. “Musíme k tomu prirátať takmer nefunkčný a málo rozvinutý kapitálový trh a veľmi zlé historické skúsenosti so špekulačným kapitálom niektorých finančných skupín, oligarchov a politických vplyvov,” prízvukuje Falis. Podľa neho nič transparentnejšie ako financovanie prostredníctvom finančného a kapitálového trhu neexistuje. “Žiadateľ sa musí uchádzať o dôveru investorov. A trh vie všetko!”  konštatuje Peter Falis.

“Konferencia pomôže zrýchliť budovanie kapacít konečných prijímateľov z radov slovenských firiem, komunálnych podnikov a samospráv v oblasti návratných finančných zdrojov,” dodáva Jana Maričáková, podpredsedníčka OZ FinancMajstri (fb).

V Bratislave budú 16. mája 2022 prednášať profesionálni poskytovatelia financovania, predstavia najlepšie skúsenosti s financovaním v EU. “Sme presvedčení, že spoločne dokážeme nájsť pre slovenské firmy tú najlepšiu cestu na zlepšenie financovania, podporu rastu a expanzie na zahraničné trhy, posilnenie konkurencieschopnosti, najmä prostredníctvom zabezpečenia dostatočnej škály finančných nástrojov bežne využívaných v ostatných krajinách EU,” uvádza Peter Falis.

“ECOFIN 2022 prinesie účinný návod, čo by mali firmy a samosprávy zlepšiť a uvedieme aké sú očakávania do budúcnosti, aby sa žiadatelia vedeli lepšie pripraviť,” spresňuje priority podujatia Jana Maričáková. Podľa nej prínosom konferencie bude hodnotná interakcia samotných firiem, jednotlivých asociácií  a poskytovateľov kapitálu, poskytne rozšírenie prehľadu o možnostiach financovania dostupných na trhu pre slovenské firmy a samosprávy.

Prvá konferencia ECOFIN 2022 pomôže účastníkom získať prehľad a vedomosti, čo im umožní kvalitne a adresne pripraviť projekty. Na nasledujúcej druhej konferencii v septembri 2022 v Tatrách s už kvalitne pripravenými projektami prebehne najväčšia ZOZNAMKA slovenských firiem a profesionálnych poskytovateľov kapitálu. Zároveň firmy majú možnosť nominovať svoje projekty do INKUBÁTORA projektov, kde im odborníci z kapitálového a finančného trhu pomôžu s prípravou financovania.

Na konferencii sa zúčastnia ministri a štátni tajomníci, zástupcovia komôr a asociácií, riaditelia najväčších slovenských bánk (SLSP, ČSOB, Tatra Banka), predstavitelia rozvojových bánk – Európska investičná banka z Luxemburgu, Európska banka pre obnovu a rozvoj z Londýna, ako aj riaditeľ  Svetovej banky – IFC z Nemecka pre región strednej Európy, najväčšie české a poľské dlhové a equity fondy, riaditeľ viedenskej burzy, ktorí poskytnú cenné informácie o možnostiach financovania.

Konferencia ECOFIN 2022 sa koná pod záštitou Ministerstva financií SR, Ministerstva hospodárstva SR, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zastúpenia Európskej komisie v SR a Bratislavského samosprávneho kraja. Podujatie podporujú viaceré obchodné komory a profesionálne asociácie.

Záujemcovia sa môžu priamo tu PRIHLÁSIŤ alebo prostredníctvom events@dlhopis.com do 12.mája 2022. Viac podrobností nájdete na webe k podujatiu ECOFIN2022Pozvánka ECOFIN2022.

Konferencia ECOFIN 2022 sa uskutoční v pondelok 16. mája 2022  v čase od 9.00 do 18.00 hodiny v Bratislave (Pontoon, Tyršovo nábrežie, 851 01 Bratislava).

Peter FALIS
prezident konferencie a predseda OZ FinancMajstri

FinancMajstri je občianske združenie zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti, pomoc podnikateľom a samosprávam v oblasti prístupu k financovaniu, pri mobilizácii kapitálu a rozvoji regiónov. Prevádzkujeme komplexný informačno – vzdelávací portál, fintech platformu Dlhopis.com, zameranú na zvýšenie povedomia o finančnom trhu a možnostiach prístupu ku kapitálu, komplexný prehľad o dostupných finančných inštrumentoch, s dôrazom na transparentnosť a na ochranu investora.

Informačný servis

Viac k témam: Ecofin, Konferencia, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské firmy a samosprávy trápi nedostatok peňazí. Recept na riešenie financovania prinesie nová konferencia ECOFIN 2022 © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: