Škótsku expremiérku Sturgeonovú zatkla polícia

11.6.2023 (SITA.sk) – Bývalú škótsku prvú ministerku Nicolu Sturgeonovú, ktorá dominovala politike v Škótsku takmer desať rokov, zatkla v nedeľu polícia, ktorá vyšetruje financie vládnej Škótskej národnej strany (SNP) usilujúcej sa o nezávislosť.

Škótska polícia uviedla, že zadržali 52-ročnú ženu „ako podozrivú v súvislosti s trvajúcim vyšetrovaním financovania a prostriedkov Škótskej národnej strany“.

„Žena je vo väzbe a vypočúvajú ju detektívi škótskej polície,“ uviedla polícia bez toho, aby menovala Sturgeonovú. Britská polícia neidentifikuje podozrivých, kým nie sú obvinení.

Polícia v Škótsku začala v roku 2021 vyšetrovať použitie viac ako 600-tisíc libier určených na kampaň za nezávislosť Škótska. V rámci vyšetrovania zatkli dvoch bývalých funkcionárov strany – Colina Beattieho, ktorý bol jej pokladníkom, a Petra Murrella, ktorý bol výkonným riaditeľom. Ani jeden nebol obvinený. Druhý menovaný je Sturgeonovej manžel.

Sturgeonová vo februári oznámila rezignáciu na post prvej ministerky Škótska a líderky SNP. Jej nástupcom sa stal Humza Yousaf.

Viac k témam: nezávislosť Škótska, Škótska národná strana (SNP), Zatknutie
Zdroj: SITA.sk – Škótsku expremiérku Sturgeonovú zatkla polícia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: