Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácií nespadá podľa Inštitútu ľudských práv pod ochranu slobody prejavu

3.3.2022 (Webnoviny.sk) – Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácií nespadá pod ochranu slobody prejavu. Skonštatoval to riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher v súvislosti s tým, že Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval dezinformačný web Hlavné správy. Mimovládna organizácia zároveň víta toto rozhodnutie. Tlačovú správu IĽP poskytol Peter Weisenbacher.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Žiadne ľudské právo nemôže byť použité na poškodenie iného ľudského práva. Smutné na tejto veci je len to, že sa musela stať katastrofa na Ukrajine, aby sa naši volení zástupcovia a orgány štátu rozhýbali. Viaceré mimovládne organizácie, medzi nimi aj naša, dlhé roky upozorňovali na nebezpečenstvo, ktoré takéto dezinformačné zdroje pre spoločnosť predstavujú,“ povedal Weisenbacher.

Riaditeľ IĽP dúfa, že príde aj k zmene v prístupe orgánov činných v trestnom konaní. „Pretože doteraz, keď sme sa na ne obrátili, tak trestné oznámenie vždy zamietli s odôvodnením, že máme vec riešiť občiansko-právne, teda sa s majiteľmi týchto pofidérnych webov súdiť. Je pritom v záujme celej spoločnosti takéto konanie nenechať bez trestu,“ uzavrel.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Dezinformácie, Dezinformačné médiá, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Šírenie nenávisti a nebezpečných dezinformácií nespadá podľa Inštitútu ľudských práv pod ochranu slobody prejavu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: