Sčítanie obyvateľov na Slovensku odhalilo niekoľko „miniobcí“, najmenšia má 12 obyvateľov

11.5.2022 (Webnoviny.sk) – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 ukázalo, že na Slovensku je viacero „miniobcí“. Najmenšou obcou je podľa SODB obce Príkra (okres Svidník), v ktorej žije 12 obyvateľov. Z toho tri ženy a deväť mužov.

V obci nežijú žiadne deti do 14 rokov, osem obyvateľov je v produktívnom a štyria v poproduktívnom veku. Všetci obyvatelia sú slovenskej národnosti. Počet obyvateľov tu oproti poslednému sčítaniu stúpol o štyri. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.

Prevažne rusínska miniobec

Ďalšou takzvanou miniobcou je Ondavka (okres Bardejov), v ktorej žije 15 obyvateľov, z toho osem mužov a sedem žien. K rusínskej národnosti sa hlási desať obyvateľov obce. V roku 2011 mala obec Ondavka 22 obyvateľov.

Rovnako 15 ľudí dnes žije v obci Havranec (okres Svidník) z toho osem mužom a sedem žien. V obci na základe SODB 2021 dnes žijú dve deti do 14 rokov. Slovenskú národnosť si uvádza 12 obyvateľov, žijú tu aj obyvatelia hlásiaci sa k rusínskej a ukrajinskej národnosti. Počet obyvateľov stúpol oproti roku 2011, keď v obci napočítali 12 obyvateľov.

Tretia najmenšia

Na treťom mieste s počtom obyvateľov 17 podľa SODB 2021 je obec Šarbov (okres Svidník). Tu ako v jedinej „miniobci“ žije viac žien ako mužov. Šarbov je vekom mladá obec. Žijú tu tri deti do 14 rokov, 10 obyvateľov v produktívnom veku a 4 v poproduktívnom veku. Počet obyvateľov obce Šarbov v roku 2011 bol 14.

V roku 2021 môžeme konštatovať, že všetky obce, hoci sú svojím počtom zaradené medzi najmenšie v SR, sú mladšie a hlavne vzdelanejšie. Prevládajú obyvatelia s úplným stredným a vysokoškolským vzdelaním v produktívnom veku. Zaujímavosťou je, že až na obec Šarbov všade prevládajú muži, čo je slovenskou raritou,“ zhodnotil hovorca SODB 2021 Jasmína Stauder.

Viac k témam: Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021
Zdroj: Webnoviny.sk – Sčítanie obyvateľov na Slovensku odhalilo niekoľko „miniobcí“, najmenšia má 12 obyvateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: