Schválená novela zákona odbúra byrokraciu pri dodržiavaní BOZP a rozšíri zákaz fajčenia na pracovisku

20.3.2022 (Webnoviny.sk) – Od začiatku budúceho roka sa zníži administratívna záťaž zamestnávateľov pri dodržiavaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP).

Parlament schválil novelu zákona o BOZP, ktorou sa zosúladí lehota pre spísanie záznamu o registrovanom pracovnom úraze a upraví interval odbornej praxe na účely splnenia odbornej spôsobilosti žiadateľa o vydanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie.

Nahlasovanie zmien

Odbornému zástupcovi zodpovednému za odborné vykonávanie činností sa umožní vykonávať činnosti odborného garanta aj pre inú fyzickú alebo právnickú osobu. Novela zákona tiež predĺžila povinnosť nahlásenia zmeny údajov o školiteľoch u osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie, a to do 30 dní.

V záujme zvyšovania kvality a úrovne BOZP sa stanovujú jednoznačné podmienky získania oprávnenia na činnosť oprávnenej právnickej osoby.

Zákaz fajčenia na pracovisku

Odborná spôsobilosť bezpečnostného technika a autorizovaného bezpečnostného technika sa zlúči. Po novom sa ponechá len jedna odborná spôsobilosť bezpečnostného technika s odbornosťou na úrovni súčasného autorizovaného bezpečnostného technika.

„Cieľom uvedeného návrhu je zabezpečiť jednotnú úroveň odbornosti a zároveň zvýšenie odbornosti osôb, ktoré vykonávajú funkciu bezpečnostného technika,” uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zákaz fajčenia sa novelou zákona rozšíri nielen na pracoviská zamestnávateľa, ale na všetky priestory zamestnávateľa.

Viac k témam: Byrokracia, Fajčenie, novela zákona o BOZP
Zdroj: Webnoviny.sk – Schválená novela zákona odbúra byrokraciu pri dodržiavaní BOZP a rozšíri zákaz fajčenia na pracovisku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: