SaS chce trestať šírenie extrémistického symbolu „Z“, ktorý zobrazuje vojnu a sú ním označené ruské tanky

9.3.2022 (Webnoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva prokuratúru a orgány činné v trestnom konaní, aby šírenie písmena „Z“, ktoré symbolizuje agresiu Ruska proti Ukrajine, stíhali podľa trestného činu rozširovania extrémistického materiálu.

“Z” je extrémistický symbol

Poslanec za SaS Miroslav Žiak zdôraznil, že písmeno „Z“ je extrémistickým symbolom zobrazujúcim vojnu, neľudské zaobchádzanie a potláčanie základných ľudských práv a slobôd.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Písmeno „Z“ sa objavuje na vozidlách či tankoch Ruskej federácie, ktoré bojujú na Ukrajine. Tlačovú správu poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Podnecovanie nenávisti

„Každý, kto šíri tento symbol, sa podľa nás dopúšťa trestného činu, pretože obhajuje a podceňuje nenávisť a násilie. Extrémistický materiál je aj v Trestnom zákone zadefinovaný ako ten, ktorý ospravedlňuje, schvaľuje, popiera alebo hrubo zľahčuje genocídu, zločiny proti mieru či zločiny proti ľudskosti alebo vojnové zločiny. Považujem za nesmierne dôležité, aby prokuratúra začala okamžite konať,“ vyzval Žiak. Dodal, že pri dokázaní viny hrozí väzenie až na dva roky.

Agentúra SITA požiadala Generálnu prokuratúru SR o stanovisko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Extrémizmus, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS chce trestať šírenie extrémistického symbolu „Z“, ktorý zobrazuje vojnu a sú ním označené ruské tanky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: