Ruský jazdec F1 Nikita Mazepin môže súťažiť, ale zrejme ho čakajú problémy s vízami. Rozhodne vedenie tímu Haas

3.3.2022 (Webnoviny.sk) –
Aj Medzinárodná automobilová federácia (FIA) sa rozhodla potrestať ruskú agresiu voči Ukrajine, ale oproti väčšine ostatných športových organizácií nejde o radikálne sankcie. Ruskí jazdci môžu naďalej súťažiť, ale pod neutrálnou vlajkou.
Opatrenia platia aj pre občanov Bieloruska, tí však vo formule 1 nepôsobia. FIA sa rozhodla zakázať aj medzinárodné podujatia na území Ruska, takýmto rozhodnutím vystavila stopku Veľkej cene Ruska v Soči.

Pod neutrálnou vlajkou už jazdil

Ruskí pretekári môžu naďalej jazdiť pod vlajkou FIA, čo už bolo praktizované v minulej sezóne. Nikita Mazepin, pilot americkej stajne Haas, jazdil pod neutrálnou vlajkou v dôsledku dopingových škandálov ruských športovcov.
Mazepina môže o sedačku v najprestížnejšom motoristickom šampionáte F1 pripraviť iba jeho tím, vedenie Haasu by sa k situácii malo vyjadriť v nasledujúcich dňoch.

Rus totiž môže mať problémy so získavaním víz na vstup do jednotlivých krajín. Informoval o tom portál BBC.com.
Prezident FIA Mohammed bin Sulayem vo svojom stanovisku uviedol, že tieto opatrenia FIA schválila v súlade s odporúčaniami Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

Peniaze zabezpečuje aj Mazepinov otec

“Odsudzujeme ruskú inváziu na Ukrajinu, veríme v skorý mier,” dodal Sulayem, bývalý pretekár rely súťaží, ktorý je vo funkcii od decembra minulého roka.
Tím Haas je priamo napojený na Rusko zásluhou sponzorov. Okrem firmy Uralkali sa o tok peňazí stará aj otec ruského jazdca Dmitrij Mazepin.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V posledný deň predsezónnych testov v Barcelone sa Haas rozhodol odstrániť zo svojich áut ruskú trikolóru aj logo sponzora Uralkali. Teraz musí po rozhodnutí FIA pripraviť úplne nové lakovanie svojej formule pre sezónu 2022.
Budúcnosť Nikitu Mazepina v efjednotke určite istá nie je. Šéf tímu Günther Steiner novinárom povedal len to, že sa o ňom rozhodne v tomto týždni. Najhorúcejším kandidátom na potencionálne uvoľnenú sedačku bude Pietro Fittipaldi – testovací jazdec.

Kvjat verí v mierové riešenie

Brazílčan stihol odjazdiť dostatok kilometrov, ba dokonca aj dve veľké ceny. Na konci sezóny 2020 zastúpil Romaina Grosjeana, ktorý vtedy utrpel popáleniny po ťažkej nehode v Bahrajne.

K súčasnej situácii s obmedzovaním účasti ruských športovcov na súťažiach sa vyjadril aj bývalý ruský jazdec efjednotky Daniil Kvjat. Celoplošné vylučovanie Rusov zo športu označil za “neférové riešenie”.
Bývalý jazdec Red Bullu doslova povedal: “Šport by mal zostať mimo politiky. Zakázať ruským občanom športovať protirečí tomu, čo nás šport učí, čiže jednote a mieru. Verím v mierové riešenie na Ukrajine.”

Viac k témam: F1 Formula 1, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruský jazdec F1 Nikita Mazepin môže súťažiť, ale zrejme ho čakajú problémy s vízami. Rozhodne vedenie tímu Haas © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: