Ruskí vojaci utekali z Chersonu ako potkany a veľa z nich sa aj utopilo

11.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský predstaviteľ v piatok po prvý raz priznal, že mesto Cherson je „takmer pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl”, ale varoval, že niektorí ruskí vojaci mohli zostať v civilnom prestrojení. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Člen regionálnej rady v Chersonskej oblasti Serhij Chlan na online brífingu povedal že „deokupácia mesta Cherson a západného brehu Dnipra je v záverečnej fáze”.

Operácie pod falošnou vlajkou

Varoval však, že mnohí ruskí vojaci „odhodili svoje vojenské uniformy a teraz sa skrývajú v civilnom oblečení”. „Budú pripravovať provokácie, operácie pod falošnou vlajkou. Čaká nás veľa práce na odmínovaní a vyčistení mesta,” povedal Chlan.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Obyvatelia Chersonu, s ktorými CNN v ostatných týždňoch hovorila, potvrdili, že mnohí ruskí vojaci používali civilné oblečenie. Chlan tiež povedal, že veľké množstvo ruských vojakov sa utopilo v Dnipre pri pokuse o útek z mesta. CNN nemôže potvrdiť jeho tvrdenie.

Odpálené výbušniny

„Naše ozbrojené sily vďaka prudkému náporu zničili väčšinu Rusov, ktorí utekali ako potkany na ľavý (východný) breh Dnipra. Utekali pozdĺž pontónov, ktoré postavili pod Antonivským mostom, a nechali tam svoje vybavenie. Veľa Rusov sa utopilo,” dodal.

Poznamenal taktiež, že ruské sily odpálili výbušniny v elektrárni v Chersone a zničili časť televíznej veže. Povedal, že komunikácia v meste je naďalej mimoriadne zložitá a že palivo aj elektrina sú vzácne.

„V meste Cherson je vztýčená ukrajinská vlajka. Odteraz sa na všetkých budovách v Chersone objaví ukrajinská vlajka. To je to, o čom sme snívali od prvých dní okupácie,” povedal a podotkol, že ukrajinské sily teraz môžu ostreľovať východnú časť Chersonskej oblasti až po Perekopskú šiju spájajúcu ukrajinskú pevninu s polostrovom Krym.

Výzva ukrajinského ministerstva

Ako informuje spravodajský web CNN, hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany (GUR) vyzvalo všetkých ruských vojakov, ktorí sú ešte stále na západnom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti, aby sa vzdali.

„Ruskí vojaci! Ako sa dalo očakávať, po ústupe hlavnej skupiny vojsk ruskej armády z ukrajinského Chersonu vás vaše velenie ponechalo napospas osudu. Vaši velitelia naliehajú, aby ste sa prezliekli do civilu a pokúsili sa z Chersonu utiecť na vlastnú päsť. Očividne sa vám to nepodarí,” uviedlo GUR vo vyhlásení na Telegrame.

Viac k témam: Cherson, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Ruskí vojaci utekali z Chersonu ako potkany a veľa z nich sa aj utopilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: