Rusi ustupujú z Kyjeva a Černihiva, v niektorých mestách však terorizujú ľudí rabovaním aj únosmi

29.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. marca 2022, 14:44

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl vo svojej najnovšej správe uvádza, že ruské sily pokračujú v raketových útokoch na obytné štvrte po celej krajine, pričom sa zameriavajú na sklady paliva v snahe „skomplikovať logistiku” a „vytvoriť podmienky pre humanitárnu krízu”. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusi terorizujú miestne obyvateľstvo

V ostatných dňoch boli podľa Ukrajincov zasiahnuté sklady paliva vo viacerých mestách – v Kyjeve, Ľvove, Rivnom, Žytomyre či Lucku. Ukrajinská armáda tiež tvrdí, že ruské jednotky terorizujú miestne obyvateľstvo v Kyjeve, Záporoží, Chersone a Charkove rabovaním, únosmi a držaním civilistov ako rukojemníkov.

BBC nemôže overiť niektoré z týchto tvrdení, no táto televízia predtým uviedla, že v oblastiach kontrolovaných Ruskom nastalo viacero prípadov zadržania a zmiznutia ukrajinských civilistov vrátane detí.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Problémy alebo zámer Rusov?

Ukrajinský generálny štáb taktiež vyhlásil, že „niektoré jednotky“ ruskej armády sa sťahujú z bojových frontov v hlavnom meste Kyjev a Černihiva severovýchodne od metropoly. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Ruský nepriateľ nesplnil cieľ svojej útočnej operácie,“ uviedol generálny štáb na sociálnej sieti Facebook. Zároveň varoval, že existuje „vysoké riziko“ útoku ruských jednotiek na vojenskú a civilnú infraštruktúru.

Podľa Ukrajincov ruská armáda má problémy s posilnením a rotáciou nových vojakov v dôsledku „odmietnutia personálu zúčastniť sa na takzvanej špeciálnej operácii“ a „nie je schopná poskladať ani jednu práporno-taktickú skupinu“.

Ruská armáda však tvrdí niečo iné a uviedla, že „zásadne obmedzí“ operácie v blízkosti Kyjeva a Černihiva, preto aby „zvýšila dôveru“ v mierových rozhovoroch. Informáciu priniesla agentúra The Associated Press.

Nevedia si udržať ani líniu pri Chersone

Ruská armáda má však v ostatných dňoch problémy udržať si aj frontovú líniu severozápadne od ukrajinského Chersonu.

Referuje o tom spravodajský web CNN, ktorý pripomína, že práve dobytie Chersonu bolo v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine najvýznamnejším úspechom Ruska, pričom bolo vnímané ako strategický bod smerom k možnej ofenzíve na Odesu.

Oslobodili niekoľko ďalších osád

Najnovšie ukrajinskí predstavitelia hlásia pomerne významné zisky inde na juhu Ukrajiny okolo mesta Kryvyj Rih, kde Ukrajinci znemožnili Rusom postup k rodisku prezidenta Volodymyra Zelenského a v niektorých prípadoch zatlačili nepriateľa desiatky kilometrov.

„Dnes bolo oslobodených niekoľko ďalších osád v Chersonskej oblasti. Útočníci sú vo vzdialenosti od Kryvého Rihu najmenej 40 kilometrov, v niektorých smeroch až 60 kilometrov,“ povedal najvyšší predstaviteľ v Kryvom Rihu Olexandr Vilkul. Predtým sa ruskí vojaci dostali do vzdialenosti 10 kilometrov od spomenutého mesta.

Viac k témam: Charkov, Cherson, Kyjev, Luck, Ľvov, rusko-ukrajinský konflikt, Záporožie, Žytomyr
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi ustupujú z Kyjeva a Černihiva, v niektorých mestách však terorizujú ľudí rabovaním aj únosmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: