Prokurátor na súde dočítal obžalobu v kauze Dobytkár, obvineniu zo zneužívania agrodotácií čelí 13 osôb

15.3.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 15. marca 17:16

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici pokračovalo v utorok hlavné pojednávanie v kauze známej ako Dobytkár. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) dočítal obžalobu pozostávajúcu z popisu 95 prevažne korupčných skutkov, z ktorých sa v rámci prvého pojednávacieho dňa vo februári dostal len po skutok číslo 36.

Osem fyzických a päť právnických osôb obžaloval prokurátor hlavne zo zločinov prijímania úplatku, z obzvlášť závažných zločinov legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zo spolupáchateľstva. Podľa advokáta obžalovaného finančníka Martina Kvietika, ktorý ako jediný z obžalovaných je vo väzbe, obžaloba nespĺňa zákonné kritériá a bola narýchlo spísaná.

Iná realita akú má obžaloba

Advokát obžalovaného právnika Milana Koprivu sa vyjadril, že nemal ani on, ani obžalovaný možnosť si naštudovať vyšetrovací spis. Pripomienky k obžalobe a jej skutkovým záverom mal aj advokát bývalého riaditeľa PPA Juraja Kožucha

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb. Konkrétne v kauze spojenej s korupciou na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter Kuba, bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, veterinár a bývalý funkcionár HZDS Ľubomír Kropil, právnik Milan Kopriva a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor Miklas. Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Obhajca obžalovaného bývalého funkcionára PPA Ľubomíra Partiku uviedol, že na hlavnom pojednávaní bude preukázaná iná realita, ako ju ukazuje obžaloba a médiá. „Je absurdné, že na jednej strane máme obžalovaných zo zločinov prijímania úplatku, ale na druhej nemáme nikoho, kto úplatok dáva,” konštatoval obhajca. Na absurdnosť i zmätočnosť obžaloby a dôkaznú núdzu poukázali aj ďalší advokáti obžalovaných.

Proces nebude pokračovať v stredu a vo štvrtok 16. a 17. marca, ako bolo pôvodne naplánované. Senát pojednávanie odročil na 17. a 18. mája, pričom vytýčil aj ďalšie termíny v máji a v júni.

Rozsiahly spisový materiál

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako sto strán.

Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur.

Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že piatim obžalovaným v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Korupcia, Pojednávanie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor na súde dočítal obžalobu v kauze Dobytkár, obvineniu zo zneužívania agrodotácií čelí 13 osôb © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: