Progresívne Slovensko vyzýva Žilinku, aby vypovedal zmluvu s ruskou prokuratúrou alebo odstúpil

8.3.2022 (Webnoviny.sk) – Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby vypovedal zmluvu s ruskou generálnou prokuratúrou, alebo odstúpil z funkcie.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Hnutie totiž považuje oznámenie, že Program spolupráce prokuratúr sa nenaplní, za nedostatočné. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

Urážka všetkých ľudí

„Už v čase, keď pán Žilinka túto spoluprácu podpisoval, sme mali veľké pochybnosti o tomto jeho kroku, pretože práve ruská prokuratúra je zodpovedná za množstvo rozhodnutí potláčajúcich ľudské a občianske slobody ruských občanov. Po invázii Ruska na Ukrajinu je však nevypovedanie tejto zmluvy urážkou všetkých ľudí, ktorí trpia na Ukrajine, ale aj v Rusku a iných krajinách,” uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová. Slovenská prokuratúra nesmie mať podľa jej slov s takýmito praktikami nič spoločné.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Diskreditácia Slovenska

Člen predsedníctva PS a odborník hnutia na reformu justície Branislav Vančo v tejto súvislosti zdôraznil, že Žilinka podpisom zmluvy zdiskreditoval nielen Generálnu prokuratúru SR, ale aj celú Slovenskú republiku.

„Nevypovedať túto zmluvu o spolupráci ani v čase, keď Putinov režim krvavo útočí na Ukrajinu a pomocou ruskej prokuratúry zvyšuje teror aj voči svojim občanom, je neospravedlniteľné a netolerovateľné. Pán Žilinka tým v čase zavádzania najprísnejších sankcií voči Ruskej federácii robí hanbu nielen sebe a slovenskej prokuratúre, ale aj Slovensku ako členskej krajine Európskej únie, skonštatoval Vančo.

Ak Žilinka túto zmluvu nevypovie, v hnutí to budú považovať za diskvalifikačné a jeho zotrvanie vo funkcii za neudržateľné. „Odstúpenie z funkcie generálneho prokurátora je v takom prípade jediná možnosť,” uzavrel Vančo.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku, Spolupráca, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívne Slovensko vyzýva Žilinku, aby vypovedal zmluvu s ruskou prokuratúrou alebo odstúpil © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: