Profesori ekonómie v Nemecku očakávajú tohtoročnú infláciu nad štyrmi percentami, väčšina je za okamžitý zásah ECB

9.3.2022 (Webnoviny.sk) – Nemeckí ekonómovia očakávajú, že inflácia v krajine v tomto roku bude na úrovni 4,4 percenta a v nasledujúcom roku vo výške 3,4 percenta.

Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo a denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), v ktorom oslovili 145 profesorov ekonómie. Inštitút Ifo o tom informoval v správe, ktorú zverejnil v utorok.

Želaná inflácia je pod dvomi percentami

Keďže podľa Európskej centrálnej banky (ECB) je želaná inflácia tesne pod úrovňou 2 percentá, podľa 75 percent oslovených by banka ihneď mala začať bojovať proti inflácii. Podľa 69 percent oslovených by bolo najprimeranejším opatrením zvýšenie úrokov.

„Ruská vojna proti Ukrajine pridala ďalší stimul k už aj tak vysokej inflácii,” povedal výskumník inštitútu Ifo Niklas Potrafke. „ECB by teraz mala zvýšiť úroky, aby bojovala proti inflácii,” dodal.

Úrokovú sadzbu vidia na jednom percente

Na otázku, ako vysoko by v závere roku 2022 mala byť kľúčová úroková sadzba ECB, účastníci prieskumu Ifo a FAZ v priemere uviedli, že by mala byť na úrovni 1 percento.

Zhruba 40 percent oslovených si myslí, že ECB by nemala opäť realizovať cielené dlhodobé refinančné operácie (TLTRO) a podobný podiel respondentov je za redukciu alebo úplné zrušenie kvantitatívneho uvoľňovania.

Viac k témam: Inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Profesori ekonómie v Nemecku očakávajú tohtoročnú infláciu nad štyrmi percentami, väčšina je za okamžitý zásah ECB © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: