Proces s bývalým policajným funkcionárom Rehákom v kauze Judáš pokračuje, vypočúvajú svedkov

20.4.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu pokračuje hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom úradu zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom. Obžalovaný je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku.

Rehák ešte na začiatku procesu v januári tohto roku uviedol, že sa cíti byť nevinný. Expolicajtovi v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov. Pred súd sa ako svedok postavil člen zločineckej skupiny sýkorovcov, odsúdený Jurij Fejer známy ako „Malý Rus“.

Pravidelne dostával peniaze

Svedok uviedol, že osobne obžalovaného nepozná. „Poznám ho pod prezývkou Dodo, viem, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov, a to pána Lališa (šéf sýkorovcov Róbert Lališ, pozn. SITA) prezývaného ‚Kýbel’. Pravidelne dostával každý mesiac peniaze,“ popísal Fejer s tým, že tam bolo viac príslušníkov polície, ktorí dostávali výplatu.

„Tento pán za to nosil Kýblovi informácie. Ten potom mal informácie, keď niekoho z nás odpočúvali, lebo vtedy nám dal echo Kýbel, aby sme tento telefón nepoužívali,“ doplnil svedok s tým, že Lališovi robil šoféra a ochranku, preto o tom vedel. „Výšku mesačnej výplaty Dodovi neviem. Na výplatnej listine boli všetci členovia skupiny a takíto policajti,“ dodal svedok, ktorý priznal, že on sám dostával výplatu viac ako 1 000 eur.

Obžalovaný Rehák odmieta vyjadrenia svedka, ktoré sa podľa neho nezakladajú na pravde. „Pre mňa je záhadou, že svedok vypovedá tak, ako to vyhovuje obžalobe. Keď si pozriem výpovede, tak od jednej k druhej je to podľa mňa dolaďovanie, aby to sedelo s obžalobou,“ skonštatoval obžalovaný.

Vypočuť majú aj Pakšiho

Samosudca Ján Giertli sa od začiatku pojednávacieho dňa zaoberal námietkou zaujatosti od obhajcu obžalovaného voči svojej osobe, o ktorej nakoniec rozhodol tak, že nebude vylúčený a pokračuje v rozhodovaní v tejto veci.

Vypočutý má byť ako svedok aj policajný funkcionár Norbert Pakši, ktorý bol zástupcom šéfa špeciálneho útvaru na policajnom prezídiu. Za mrežami si aktuálne odpykáva päťročný trest.

Podľa obžaloby Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo” pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto je obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári. Na súde už v procese s Rehákom vypočuli napríklad odsúdených členov sýkorovcov Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Rehákom spolupracoval.

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Viac k témam: Kauza Judáš, Súdy, Sýkorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Proces s bývalým policajným funkcionárom Rehákom v kauze Judáš pokračuje, vypočúvajú svedkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: