Privyrobenie popri práci ako riešenie zdražovania? Nikdy to nebolo jednoduchšie!

24.10.2022 (Webnoviny.sk) – Neustále zvyšovanie cien a nákladov na život núti viacerých z nás premýšľať nad tým, ako získať potrebné financie na zabezpečenie svojich aj rodinných potrieb. Jedným z riešení je nájsť si popri svojej práci ďalší “džob.” Nie je to žiadna nová myšlienka, mať druhé alebo aj tretie povolanie bola v minulosti nielen možnosť, ale aj nutnosť.

Brigádu dnes nájdete doslova na každom kroku

Pri hľadaní druhej práce si najskôr treba riadne zadefinovať, aký druh profesie by ste vedeli a chceli vykonávať. Takisto je potrebné vedieť, v akom čase sa jej môžete venovať a koľko hodín takto dokážete týždenne alebo mesačne odpracovať. Ak ste si už odpovedali na všetky tieto otázky, hľadanie ďalšej práce na zlepšení financií môže začať.

Najskôr sa skúste popýtať u známych, priateľov alebo kolegov. Často sa práca nájde práve takýmto spôsobom, blízky človek dokáže pochopiť vaše potreby najlepšie.

Riešením na privyrobenie môže byť aj druhý úväzok vo vašej materskej firme. Príkladom je, ak pracujete ako administratívny pracovník, ale po skončení tejto stálej práce ešte zostanete na dve hodiny poupratovať, prípadne budete vykonávať inú činnosť.

Ďalším spôsobom sú pracovné agentúry. Vo svojej ponuke majú niekoľko druhov prác, ktoré môžete vykonávať popri svojom povolaní. Časté sú manuálne činnosti, napríklad ako pomocné stavebné alebo betonárske práce, práca v skladoch alebo v obchodných reťazcoch. Pre niekoho sú zase viac vhodné upratovacie alebo baliace práce.

Brigádu si hľadajte aj s ohľadom na možnosti, ktoré máte. Prihliadnite napríklad na to, aby bola práca v prostredí, ktoré je odlišné od toho, ktoré máte vo svojej hlavnej práci. Pozor aj na poveternostné podmienky, napríklad ak trpíte alergiou na chlad.

Viete robiť niečo samostatne? Založte si živnosť!

Existuje aj iná možnosť, ako si zariadiť druhý zdroj príjmov a tou je podnikanie popri práci. Náš právny poriadok to umožňuje, čo v praxi znamená, že ak aj máte svoje stále zamestnanie, môžete si súčasne otvoriť živnosť. Obmedzenia v tomto smere majú niektoré druhy štátnych zamestnaní, ale aj tu existujú viacero výnimiek, zistite si ich.

Výhoda živnosti spočíva v tom, že je len na vás, koľko sa jej budete venovať. Niekto každý deň, iný len raz za čas, respektíve podľa potreby a objednávok. Nie ste povinný chodiť do práce v presne určený deň a hodinu, celý čas si organizujete sami.

Podnikať ako živnostník môžete prakticky v čomkoľvek. Samozrejme, že existujú viaceré obmedzenia, predovšetkým ohľadom odbornosti pri niektorých typoch živnosti, ale tie sa týkajú živnosti ako takej, nie kvôli jej výkonu popri zamestnaní. Výhodou sú aj viaceré úľavy pri platení odvodov, predovšetkým do Sociálnej poisťovne.

Dôležité je zvoliť si oblasť, o ktorú je záujem vo vašom okolí alebo počas sezóny. Letné sezónne práce či naopak práce v zime sú ideálnou voľbou práve pre živnosť.

Ak by ste sa rozhodli pre podnikanie ako SZČO, treba myslieť aj na povinnosti s tým spojené. Tou najdôležitejšou je vedenie účtovníctva a evidencie príjmov. Navyše, v dnešnej dobe je otvorenie živnosti jednoduchá záležitosť a všetko vybavíte na počkanie priamo na živnostenskom odbore, ktorý sa nachádza okresnom úrade vo vašom meste.

Pozor na podvody týkajúce sa privyrobenia z domu

Pri hľadaní práce je na mieste samozrejme opatrnosť. Žiaľ, existujú aj podvodníci tváriaci sa ako seriózna firma, ktorí dokážu zneužiť zlú finančnú situáciu. Ak človek potrebuje peniaze, pristúpi niekedy aj na podmienky, ktoré pre neho nie sú vyhovujúce. Problém potom nastane pri výplate, výsledok je niekedy úplne iný, ako bolo dohodnuté.

Najviac rizikovou je z tohto pohľadu práca z domu. Inzeráty, ktoré lákajú na privyrobenie si priamo z pohodlia domova, sú lákavé. Problém nastane, ak zistíte, že nejde o štandardnú prácu, ale skôr o pyramídovú hru, do ktorej musíte investovať.

Podvodné konanie sa však netýka iba práce z domu, existujú totiž aj iné druhy klamlivých konaní. Pri sprostredkovaní lákavej práce v zahraničí sa stáva, že pri nábore na Slovensku sú deklarované iné pracovné a finančné podmienky, aká je neskôr realita v zahraničí. Preto si radšej sprostredkovateľskú firmu vopred riadne overte.

Pozor aj na podozrivo výhodné a lákavé pracovné ponuky. Málokedy sú reálne a väčšinou pri nich ide len o vytiahnutie financií od záujemcu o prácu. Vyhýbajte sa tomu, ak firma od vás požaduje zaplatiť zálohu za vybavenie dokladov v zahraničí alebo si vypýta peniaze na potvrdenia, kolky či preklady. Nikomu vopred radšej nič neplaťte!

Informačný servis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: