Príspevok pre odídencov za ubytovanie sa zvýši, vláda opäť schválila aj jeho maximálnu možnú výšku

16.6.2022 (Webnoviny.sk) – Vláda vo štvrtok (16. júna) schválila nariadenie o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca. Nariadenie po novom upravuje výšku príspevku za ubytovanie odídenca a taktiež sa ustanovuje nový termín, dokedy si budú môcť všetky oprávnené osoby uplatniť príspevok za ubytovanie odídenca.

Príspevok na ubytovanie pre odídencov

V novoschválenom nariadení sa príspevok za ubytovanie odídenca bude poskytovať vo výške osem eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a štyri eurá za jednu noc ubytovania pre odídencaktorý nedovŕšil vek 15 rokov. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová v tlačovej správe.

V nebytových priestoroch slúžiacich na krátkodobé ubytovanie má byť príspevok vyplácaný vo výške 12 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a šesť eur za jednu noc pre osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov.

„Cieľom zmeny pôvodnej právnej úpravy je motivovať poskytovateľov ubytovania k udržaniu ubytovacích kapacít a tiež k rozšíreniu ponuky ubytovania zo strany súkromného aj neziskového sektora. Zároveň zohľadňujeme výdavky ďalších oprávnených osôb súvisiacich s poskytovaním ubytovania,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Vzor zmluvy ostáva nezmenený

Účinnosť nariadenia sa navrhuje dňom vyhlásenia z dôvodu, aby bolo možné kontinuálne pokračovať v poskytovaní už zavedeného príspevku.

Oprávnené osoby si budú môcť uplatňovať príspevok za ubytovanie poskytnuté odídencovi najdlhšie do 30. septembra 2022, pričom vzor zmluvy o poskytovaní ubytovania zostáva nezmenený.

Doterajšia výška príspevku za ubytovanie bola sedem eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a 3,50 eura za jednu noc ubytovania odídenca vo veku do 15 rokov.

Maximálne výška príspevku

Nariadenie taktiež určuje aj maximálnu výšku príspevku, ktorú je možné oprávnenej osobe vyplatiť za poskytovanie ubytovania v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie, podľa počtu obytných miestností príslušnej nehnuteľnosti.

Jedna obytná miestnosť – 570 eur (doteraz 500), dve obytné miestnosti – 860 eur (doteraz 750), tri obytné miestnosti – 1 140 eur (doteraz 1000), štyri a viac miestností – 1 430 eur (doteraz 1200).

Dôležitým aspektom z pohľadu rezortu vnútra je vytvoriť priestor pre začleňovanie odídencov do spoločnosti a ich samostatnú existenciu v komunitách, kde žijú.

Viac k témam: príspevok pre azylantov, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Príspevok pre odídencov za ubytovanie sa zvýši, vláda opäť schválila aj jeho maximálnu možnú výšku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: