Prezidentka Čaputová videla na Ukrajine bolesť a utrpenie, ale aj odhodlanie brániť svoju krajinu (video)

1.6.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová „verí a chce tomu veriť“, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí. Hlava štátu to povedala na tlačovej konferencii po návšteve Ukrajiny, kde sa stretla s prezidentom krajiny Volodymyrom Zelenským a vystúpila v ukrajinskom parlamente.

Zničené domy či škôlky

Čaputová uviedla, že videla na Ukrajine obrovské odhodlanie brániť sa voči krajine s vojenskou presilou. „Ukrajina vedie spravodlivú obrannú vojnu, bráni svoju suverenitu,“ vyhlásila prezidentka. Nemala počas návštevy pocit porazeneckej nálady a má tiež pocit, že hoci sú Ukrajinci vyčerpaní, posilňuje ich to, aby sa bránili ďalej.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa nej je iné vidieť obrázky v televízii a iné byť tam. Poukázala na to, že videla napríklad zbomardované domy rad za radom a z toho je zrejmé, že išlo o zámer. „Cítiť tam pach, jedlo na ceste, vidíte doslova do kuchyne,“ popísala. Za silný zážitok označila návštevu nemocnice, kde je podľa nej hrozné vidieť trpiacich ľudí.

Pomoc s vývozom obilia

Prezidentka ďalej pokračovala, že všetky rokovania na Ukrajine boli o posilnení pomoci, a preto tam aj išla. Uviedla, že každé jedno stretnutie s oficiálnymi predstaviteľmi alebo bežnými ľuďmi bolo sprevádzané slovom – ďakujem.

Čaputová je hrdá na Slovensko za pomoc, ktorú poskytuje Ukrajincom. Podľa hlavy štátu Ukrajinci mali zoznam vecí, ktoré by potrebovali, to však neznamená, že všetko má SR k dispozícii. Diskutovalo sa napríklad o tom, ako pomôcť pri vývoze tovarov, obilia, o nákupe pohonných hmôt a obnove Ukrajiny.

Prezidentka SR tiež povedala, že sa diskutuje o tom, či bude Slovensko pri obnove Ukrajiny pomáhať konkrétnej oblasti alebo mestu. Zuzana Čaputová sa v utorok 31. mája počas krátkej návštevy v Kyjeve stretla s prezidentom Zelenským, premiérom Denysom Šmyhalom a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová navštívila Ukrajinu (fotografie)

Navštívila aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Prezident Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová videla na Ukrajine bolesť a utrpenie, ale aj odhodlanie brániť svoju krajinu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: