Prezidentka Čaputová spojila sily s Dudom. Budú lobovať za Ukrajinu, aby získala status kandidátskej krajiny na vstup do EÚ (video)

11.5.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová chce spoločne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom spoločne navštíviť lídrov tých krajín, ktoré váhajú nad tým, aby bol Ukrajine udelený status kandidátskej krajiny na členstvo do Európskej únie (EÚ). Povedala to počas stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí oboch lídrov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Snahy pomôcť Ukrajine

„Je to veľmi dôležitý krok na podporu Ukrajiny a na posilnenie mieru v Európe,“ vyhlásila s tým, že aj Slovensku sa vstup do EÚ v istom momente akoby vzďaľoval, ale prísľub členstva bol pre krajinu ako takú veľmi motivujúci.

Dodala, že aj Slovensko aj Poľsko sú susedmi Ukrajiny a veľmi jasne vnímajú dopady vojny. „Cítime ju v podobe množstva utečencov, ktorí utekajú pred vojnou. V prípade Slovenska je to okolo 400-tisíc ľudí. Obe krajiny pomáhame aj vojensky. Je to tak preto, že sa snažíme Ukrajine pomôcť, aby vo svojej spravodlivej obrane obstála,“ povedala hlava štátu.

Budovanie novej infraštruktúry

Prezidentka ocenila tlak EÚ na Rusko v podobe sankcií a obmedzení či zákazu dovozu ruskej ropy. Pripomenula, že Slovensko muselo v prípade úplného zákazu dovozu ropných látok z Ruska požiadať o výnimku.

„Verím, že každý jeden deň tohto prechodného obdobia využijeme na to, aby sme dobudovali našu infraštruktúru a zvýšili využívanie obnoviteľných zdrojov,“ dodala.

Čaputová Poľsku ako dobrému partnerovi a susedovi poďakovala za to, že prevezme patronát nad hliadkovaním vo vzdušnom priestore Slovenska.

Posilnenie východného krídla NATO

Hlava štátu Poľska potvrdila, že zdieľa myšlienku “akéhosi lobovania” u predstaviteľov krajín najmä západnej Európy, ktorí majú pochybnosti o tom, či by mala Ukrajina získať status kandidátskej krajiny na vstup do EÚ.

„Budeme tiež za to, aby na nadchádzajúcom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Madride došlo k rozhodnutiu o posilnení prítomnosti NATO na predsunutých pozíciách, teda tam, kde je hrozba Ruska reálna,“ doplnil.

Ruské imperiálne ambície

Poľský prezident si pochvaľuje spoločné vzťahy Bratislavy a Varšavy a oceňuje aj to, že v týchto ťažkých časoch môžu obe krajiny so sebou navzájom počítať.

Ako príklad uviedol skoré spojazdnenie plynovodov oboch krajín, aby si tak SR a Poľsko vedeli vzájomne dopomáhať so zásobovaním sa plynom.

Duda pripomenul, že Poľsko nikdy nepochybovalo o tom, kto je v prípade vojny na Ukrajine agresorom. Nepochybovalo tiež o tom, že Ruská federácia si len realizuje svoje imperiálne ambície.

„My, ako národ, sme zažili túto politiku, veľká časť Poľska bola pod ruskou nadvládou a proti ruskej okupácii sa uskutočnili tri povstania, ktoré neuspeli. Poliaci vedia, čo to znamená ruský teror a okupácia,“ vyhlásil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: členstvo v Európskej úniii, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci, Vstup do EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová spojila sily s Dudom. Budú lobovať za Ukrajinu, aby získala status kandidátskej krajiny na vstup do EÚ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: