Prezidentka Čaputová podpísala zákon o výdavkových limitoch, má zabrániť šafáreniu s verejnými financiami

31.3.2022 (Webnoviny.sk) – V rozpočtovom procese na Slovensku sa zavedú výdavkové limity. Tento nástroj má zabrániť nadmernému míňaniu v dobrých časoch a umožniť tvorbu rezerv na zlé časy. Limity bude schvaľovať parlament.

Mechanizmus výdavkových stropov

Vyplýva to zo zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, ktorý podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Materiál upravuje, akým spôsobom sa výdavkové limity pretavia do rozpočtu verejnej správy, akými mechanizmami sa budú limity dodržiavať, a tiež ako sa budú odpočtovať.

Výdavkové limity mali byť pôvodne súčasťou ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Ten však poslanci opätovne presunuli, tentokrát na júnovú schôdzu.

Daňovo-odvodová brzda

Prvýkrát rokovanie o tomto bode posunuli ešte v polovici decembra 2020, odvtedy ho stále presúvajú. Strana SaS totiž stále trvá na daňovej brzde.

Ich cieľom je, aby sa nezvyšovali daňovo-odvodové príjmy štátu, teda, aby ľudia nemuseli platiť čoraz vyššie dane a odvody. Pozmeňujúcim návrhom sa teda výdavkové limity zakomponovali do novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.

Týmto krokom sa tak najprv schválili výdavkové limity, pretože sú naviazané na plán obnovy. Po tomto by mala pokračovať diskusia o dlhovej, resp. daňovej brzde.

Viac k témam: Verejné financie, Výdavkové limity, Výdavkové stropy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová podpísala zákon o výdavkových limitoch, má zabrániť šafáreniu s verejnými financiami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: