Prezident Zelenskyj je pripravený diskutovať o záväzku nepridať sa k NATO

22.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený diskutovať o záväzku, že sa jeho krajina nebude usilovať o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) výmenou za prímerie, stiahnutie ruských vojakov a garancie ukrajinskej bezpečnosti.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V pondelkovom rozhovore s ukrajinskými televíziami povedal, že je to kompromis pre všetkých. „Pre Západ, ktorý nevie, čo s nami v súvislosti s NATO robiť, pre Ukrajinu, ktorá chce bezpečnostné záruky, a pre Rusko, ktoré nechce ďalšie rozširovanie NATO,” vysvetlil Zelenskyj.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zelenskyj tiež zopakoval svoju výzvu na priame rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Kým sa nestretne s Putinom, nie je podľa neho možné pochopiť, či Rusko vôbec chce vojnu zastaviť. Kyjev podľa prezidenta bude pripravený diskutovať o štatúte Krymu aj regiónu Donbas kontrolovaného proruskými separatistami po prímerí, ako aj o krokoch k poskytnutiu bezpečnostných záruk.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Zelenskyj je pripravený diskutovať o záväzku nepridať sa k NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: