Prezident Si Ťin-pching nesúhlasí s používaním sankcií proti Rusku, Čína podporuje rokovania

21.4.2022 (Webnoviny.sk) – Čínsky prezident Si Ťin-pching zopakoval svoj nesúhlas s používaním sankcií, ako sú tie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

V televíznom príhovore, ktorý predniesol pred ekonomickým fórom v provincii Chaj-nan, sa čínsky líder vyjadril, že jeho vláda pri riešení medzinárodných sporov podporuje rokovania a je proti používaniu sankcií.

Čína stojí prevažne na strane Ruska

Peking od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu stojí prevažne na strane Moskvy, odmieta agresiu označovať za inváziu a tvrdí, že Rusko vyprovokovalo rozširovanie Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Napriek tomu Si podľa štátnej agentúry Sin-chua povedal, že Čína je naďalej „zaviazaná rešpektovaniu suverenity a územnej celistvosti všetkých krajín, dodržiavaniu nezasahovania do vnútorných záležitostí a rešpektovaniu nezávislého rozhodovania o vývoji a sociálnych systémoch ľudí v rôznych krajinách“, informuje agentúra AP.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Čína odmieta extrémny nátlak

Čína je podľa prezidenta proti taktikám využívajúcim extrémny nátlak a odrezanie krajín od zásob podľa neho nefunguje. Zároveň tiež odsúdil „mentality studenej vojny“, unilateralizmus a hegemonizmus, čo sú termíny, ktoré Čína zvyčajne používa na kritiku postupov Spojených štátov.

Pri hlasovaní o návrhoch v Organizácii Spojených národov v otázkach súvisiacich s vojnou na Ukrajine, sa Čína buď zdržala alebo hlasovala s Ruskom a čínske štátne médiá šíria ruskú propagandu o ukrajinských útokoch alebo výrobe biologických zbraní v krajine s pomocou Spojených štátov.

Peking v podpore Moskvy vytrval aj napriek dôkazom o vojnových zločinoch ruských vojakov a pokračuje v udržiavaní normálnych obchodných vzťahov medzi krajinami.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Si Ťin-pching nesúhlasí s používaním sankcií proti Rusku, Čína podporuje rokovania © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: