Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska, Eurokomisia ešte posudzuje Bardejovský med

28.8.2021 (Webnoviny.sk) – Najviac registrovaných chránených označení pôvodu (CHOP) a zemepisných označení (CHZO) z celého Slovenska má Prešovský samosprávny kraj (PSK). Celkovo ide o šesť produktov, siedmy, ktorým je Bardejovský med, aktuálne posudzuje Európska komisia v Bruseli. Informovala o tom hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Viaceré minerálne vody

Ako na utorkovom stretnutí na Úrade PSK uviedli predseda Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Matúš Medvec a generálny tajomník služobného úradu ÚPV SR Jaroslav Ivančo, medzi výrobky s označením pôvodu v Prešovskom kraji patrí minerálna voda Baldovská, prírodná liečivá voda Cigeľka a minerálna voda Salvator.

Slovenský opál, Soľnobanská čipka a Spišská borovička patria medzi chránené zemepisné označenia. „Za Úrad priemyselného vlastníctva, teda patentový úrad, chránime aj slovenské poklady, medzi ktoré patria zemepisné označenia a označenia pôvodu, ktoré dávajú určitý punc konkrétnemu výrobku. Naším spoločným cieľom je podporovať regióny, ale aj mikroregióny, ktoré v rámci krajov existujú a podporovať produkty, ktoré ich nejakým spôsobom zvýrazňujú. A to nielen doma, ale aj v zahraničí,“ uviedol Medvec.

Chcú spojiť sily

Ako dodal, cieľom pracovných stretnutí na úrovni samosprávnych krajov je spojiť sily pre prezentáciu kvality regiónu i miestnych výrobcov. „Naše tradície sú plné emócií a príbehov, či už jednotlivcov, alebo skupín. Ich originalita a kvalita zapísaním svojej značky do registra získavajú nielen pečať hrdosti a duševného bohatstva, ale takisto značku kvality a jedinečnosti. Ako sú vo svete známe holandské syry alebo francúzske vína, takú pozornosť si určite zaslúžia aj naše regionálne výrobky a domáci producenti,“ povedal v rámci stretnutia predseda PSK Milan Majerský.

Ako dodala Jeleňová, do registra môžu pribudnúť aj ďalšie výrobky z regiónov prešovskej samosprávy. Úrad priemyselného vlastníctva to chce docieliť spájaním síl s vyššími územnými celkami. Odborníci ÚPV SR už teraz navštevujú remeselníkov a výrobcov, ktorí o ochrane ešte len uvažujú a poskytuje im poradenstvo a právnu ochranu. V budúcnosti to môže mať dosah na rozvoj miestnej ekonomiky, zamestnanosť, ale aj rozvoj cestovného ruchu.

Viac k témam: chránené zemepisné označenia (CHZO), slovenské výrobky
Zdroj: Webnoviny.sk – Prešovský kraj má najviac chránených výrobkov z celého Slovenska, Eurokomisia ešte posudzuje Bardejovský med © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: