Poľské ministerstvo zahraničia si v súvislosti s odsúdením novinárky predvolalo bieloruského diplomata

4.8.2022 (Webnoviny.sk) – Poľské ministerstvo zahraničných vecí si vo štvrtok predvolalo bieloruského charge d’affaires, aby vyjadrilo znepokojenie v súvislosti s odsúdením novinárky, ktorá pracovala pre poľské médiá.

Hovorca ministerstva Lukasz Jasina uviedol, že diplomatovi na stretnutí tlmočili poľské znepokojenie týkajúce sa zaobchádzania s novinármi a poľskou menšinou v Bielorusku.

Väzenie pre novinárku

Novinárku Irynu Slaunikavu v stredu odsúdili na päť rokov väzenia. Jej minuloročné zatknutie prišlo v čase rozsiahleho záťahu bieloruských úradov proti nezávislým médiám po rozsiahlych protestoch proti výsledku prezidentských volieb z roku 2020.

Výbor na ochranu novinárov označil odsúdenie Slaunikavy za „ďalší príklad hlboko cynickej a pomstychtivej povahy bieloruskej vlády“.

Zasahovanie do vnútorných záležitostí

Bieloruský diplomat podľa Jasinu povedal ministrovi zahraničia Zbigniewovi Rauovi, že jeho vláda považuje poľské sťažnosti za zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruska.

Slaunikava v minulosti pracovala pre Belsat, poľskú štátom financovanú stanicu, ktorá vysiela spravodajstvo aj do Bieloruska.

Súd ju uznal za vinnú z „organizovania alebo spoluúčasti na hrubých porušeniach verejného poriadku“ a „vytvorenia extrémistickej skupiny“, uviedol Výbor na ochranu novinárov s odvolaním sa na správy médií a ľudskoprávnych predstaviteľov.

Viac k témam: charge d’affaires, Ochrana novinárov, Uväznený novinár
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľské ministerstvo zahraničia si v súvislosti s odsúdením novinárky predvolalo bieloruského diplomata © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: