Počas vojny na Ukrajine oficiálne zahynulo takmer 2-tisíc civilistov, sú medzi nimi aj stovky detí

16.4.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. apríla 2022, 16:35

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bolo v krajine zabitých viac ako 1 900 civilistov. Uviedol to v sobotu Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), ktorý však upozornil, žeskutočný počet je oveľa vyšší“.

Znepokojujúce otázky o vojnových zločinoch

Úrad konštatoval, že od 24. februára do 14. apríla pre boje zomrelo 1 982 civilistov, vrátane 162 detí. Ďalších 2 651 civilistov bolo zranených, medzi nimi 256 detí. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Väčšinu úmrtí a zranení spôsobilo bombardovanie a letecké údery, poznamenal OHCHR. Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová už skôr vyjadrila zdesenie zo správ o zabití civilistov v meste Buča neďaleko Kyjeva a vyhlásila, že to vyvoláva „vážne a znepokojujúce otázky o možných vojnových zločinoch” a vyzvala na zachovanie dôkazov.

Mŕtvych a zranených detí je ešte viac

Z údajov, ktoré zverejnil úrad ukrajinského generálneho prokurátora však vyplýva, že o život prišlo na Ukrajine až 200 detí. Ďalších 360 detí bolo podľa ukrajinských predstaviteľov od 24. februára pre bojové operácie zranených. Správu priniesol portál news.sky.com.

Organizácia Spojených národov minulý mesiac uviedla, že svoje domovy pre ruskú inváziu na Ukrajine opustilo viac ako 10 miliónov ľudí. Tento údaj vtedy zahŕňal približne 3,5 milióna utečencov, ktorí utiekli za hranice, a civilistov, ktorí zo svojho bydliska odišli do iných častí Ukrajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zabitých 20-tisíc ruských vojakov

Podľa Kyjeva bolo počas konfliktu zabitých 20 100 ruských vojakov. Ukrajinská strana zároveň tvrdí, že zničila 1 982 ruských obrnených transportérov, 145 vrtuľníkov, 762 tankov a 163 lietadiel. Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý poznamenáva, že nedokáže tieto tvrdenia nezávisle overiť.

Rusko minulý mesiac uviedlo, že vo vojne na Ukrajine zomrelo 1 351 jeho vojakov. Avšak Severoatlantická aliancia 24. marca odhadovala, že zabitých bolo 7-tisíc až 15-tisíc ruských vojakov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR)
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas vojny na Ukrajine oficiálne zahynulo takmer 2-tisíc civilistov, sú medzi nimi aj stovky detí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: