Plánujete dať prácu občanom Ukrajiny? Na vás aj zamestnancov sa vzťahuje slovenská legislatíva

21.3.2022 (Webnoviny.sk) – Pri zamestnávaní občanov Ukrajiny sa na zamestnancov i zamestnávateľov vzťahuje slovenská legislatíva. Ak slovenský, resp. zahraničný zamestnávateľ začne zamestnávať občana Ukrajiny, v oblasti sociálneho poistenia plní všetky povinnosti podľa zákona o sociálnom poistení. V tlačovej správe o tom informovala Sociálna poisťovňa.

Zamestnávateľ je povinný v zákonných lehotách za zamestnanca plniť prihlasovacie, odhlasovacie a oznamovacie povinnosti. Taktiež je povinný odvádzať za neho poistné včas a v riadnej sume tak, ako za každého iného zamestnanca.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ak ide o občana Ukrajiny, ktorému bol udelený tolerovaný pobyt, resp. trvalý, prechodný pobyt, zamestnávateľ ho prihlasuje do Sociálnej poisťovne prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby (RLFO).

Ak občan Ukrajiny ako zamestnanec nemá pridelené rodné číslo, predloží zamestnávateľ príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne RLFO v papierovej forme. Pobočka Sociálnej poisťovne občanovi Ukrajiny vygeneruje na účely sociálneho poistenia identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Plánujete dať prácu občanom Ukrajiny? Na vás aj zamestnancov sa vzťahuje slovenská legislatíva © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: