Pellegrini nepôjde do vlády s hocikým len preto, aby sa dostal k moci, jednoznačne vylúčil OĽaNO a kotlebovcov

10.6.2023 (SITA.sk) – Predseda strany Hlas – sociálna demorkacia (Hlas-SD) Peter Pellegrini nemieni vylučovať strany zo spolupráce a po parlamentných voľbách je pripravený sadnúť si za rokovací stôl s každým politickým subjektom, ktorý v nich dostane mandát.

Jednoznačne však vylúčil hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a priatelia a Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS). Uviedol to vo svojom príhovore na treťom pracovnom sneme strany Hlas-SD.

Zahraničnopolitická orientácia

Dodal však, že bude požadovať, aby potenciálni partneri rešpektovali niekoľko podmienok, za ktorých je strana ochotná vstúpiť do koalície.

Prvou podmienkou je zachovanie zahraničnopolitickej orientácie Slovenska. Pellegrini odmieta vystúpenie z Európskej únie (EÚ) i Severoatlantickej aliancie (NATO), členstvo považuje za garanciu slobodného rozvoja slovenského národa.

Spolupracovať chce so stranami, ktoré členstvo v daných organizáciách nespochybnia a neohrozia. Je pripravený plniť záväzky, ktoré z členstva vyplývajú, no dôrazne odmietol, aby sme boli iba pasívnymi prijímateľmi cudzích rozhodnutí.

„Naopak, chceme byť aktívnym subjektom pri formovaní budúcej politiky Európskej únie, aj NATO,” povedal. Predseda Hlasu požaduje i rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti štátov.

Antifašistický pilier

Odmietol akúkoľvek násilnú zmenu hraníc a chce podporovať tých, ktorý sa stali obeťami agresie. Má tiež v pláne podporovať mierové riešenia, ktoré do postihnutých oblastí prinesú stabilitu a pokoj.

Za nespochybniteľný prvok sociálnej demokracie označil Pellegrini v prejave antifašistický pilier. Na základe toho odmieta strany postavené na extrémizme a neofašizme.

Rovnako odmietol i spoluprácu so stranami, ktoré s takýmito subjektmi spolupracujú a usilujú sa o ich politickú akceptáciu.

Sociálna politika

Za dôležitú podmienku vstupu svojho subjektu do koalície Pellegrini označil aj účinnú pomoc štátu svojim občanom, a to za pomoci dostatočne silných nástrojov.

Do koalície chce vstúpiť len so stranami, ktoré podporia sociálnu politiku pre seniorov, rodiny odkázaných i ľudí bez práce. Trvá na tom, že platy politikov by mali klesať, ak klesá životná úroveň obyvateľstva.

Predseda Hlasu plánuje spolupracovať len so stranami, ktoré budú rešpektovať princípy demokracie a právneho štátu a politickú kultúru. Za jeden z dôležitých pilierov označil i vyrovnávanie regionálnych rozdielov na Slovensku.

Ak Pellegrini nenájde partnerov pre svoj program, je pripravený hájiť záujmy občanov aj z opozície. Vyhlásil, že nepôjde do vlády s hocikým, len preto, aby sa dostal k moci.

Viac k témam: Predčasné voľby na Slovensku 2023, Snem strany
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini nepôjde do vlády s hocikým len preto, aby sa dostal k moci, jednoznačne vylúčil OĽaNO a kotlebovcov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: