Pásové bojové vozidlá od troch výrobcov už otestovali v teréne, najlepšie z nich nahradí súčasnú techniku

11.5.2022 (Webnoviny.sk) – Rezort obrany vykonal v priestoroch Vojenského technického a skúšobného ústavu na Záhorí skúšky vybraných parametrov pásových bojových vozidiel, ktoré sú Ministerstvu obrany SR (MO SR) ponúkané v rámci obstarávania nových pásových transportérov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Vozidlá z troch krajín

Na testoch sa zúčastnilo Maďarsko s vozidlom Lynx od spoločnosti Rheinmetal Landsysteme GmbH, Španielsko s vozidlom Ascod od spoločnosti Gdels Santa Bárbara Sistemas a Švédsko s vozidlom CV90 od spoločnosti BAE Systems.

“Vozidlá boli podrobené streleckým a ergonomickým skúškam, skúškam jazdných vlastností a skúškam premerania technických parametrov podľa požiadaviek OS SR s ohľadom na pristavené demonštračné vozidlá,” uviedla Kakaščíková.

Výsledky zapracujú do štúdie

V rámci streleckých skúšok overovali rôzne režimy streľby hlavnej výzbroje bojového vozidla na rôzne vzdialenosti a rôzne typy statických a pohyblivých terčov. Skúškou jazdných vlastností bola jazda v teréne i po pozemnej komunikácii, dynamika vozidla, manévrovateľnosť či prekonávanie rôznych typov prekážok.

“Testovanie ergonomických požiadaviek vozidiel bolo zamerané na ergonómiu vnútorného priestoru vozidla, hlučnosť, vibrácie a v neposlednom rade aj uloženie nesenej výzbroje a výstroje,” spresnila hovorkyňa MO SR.

Nové pásové bojové vozidlá majú nahradiť súčasnú techniku mechanizovaných jednotiek typu BVP-1, BVP-2 a BVP M.

Výsledky skúšok zapracujú do pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorej zverejnenie je plánované na konci mája. Materiál následne predložia na vládu s odporúčaním konkrétnej vládnej ponuky do 30. júna. Proces verejného obstarávania bude ukončený podpísaním zmluvy, ktoré je predbežne plánované na koniec roka 2022.

Viac k témam: bojové vozidlá, Obrnený transportér, Verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pásové bojové vozidlá od troch výrobcov už otestovali v teréne, najlepšie z nich nahradí súčasnú techniku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: