Paríž sľúbil Ukrajine ďalšie húfnice Caesar a vyjadril sa aj k poslaniu bojových lietadiel

31.1.2023 (Webnoviny.sk) – Francúzsko pošle Ukrajine ďalších 12 húfnic Caesar. Stroje pribudnú k 18 húfniciam, ktoré už Paríž dodal Kyjevu. V utorok to oznámil francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Lecornu na tlačovej konferencii s jeho ukrajinským rezortným kolegom Oleksijom Reznikovom v Paríži oznámil, že aj Dánsko sľúbilo, že dá Ukrajine 19 zmienených húfnic francúzskej výroby.

Spolupráca pri výcviku vojakov

Ďalšou prioritou je podľa francúzskeho ministra výcvik ukrajinských vojakov, pričom do leta ich vo Francúzsku budú trénovať 2 000. Lecornu zároveň oznámil výcvikový plán ukrajinských vojakov, na ktorom budú spolupracovať s poľskou armádou.

Môžem potvrdiť, že 150 francúzskych vojakov pôjde koncom februára do Poľska cvičiť prápory v spojení s Poľskom,“ vysvetlil.

Tri podmienky splnenia

Lecornu sa tiež vyjadril na margo poslania bojových lietadiel Ukrajine. Podľa neho neexistujú „žiadne tabu“ o poslaní lietadiel, ale každá žiadosť musí splniť tri kritériá, a to, že žiadosť o zbrane nesmie oslabovať obranné sily Francúzska, zbrane musia byť užitočné a použiteľné v teréne a že sa používajú len na obranné ciele.

Reznikov povedal, že diskutovali o vzdušnej platforme, „pretože je našou nevyhnutnosťou posilniť naše schopnosti na obranu nášho vzdušného priestoru“.

Som optimista a myslím si, že to bude čo najskôr. Keď som bol pred rokom vo Washingtone DC, pýtal som sa na Stingery a odpoveď bola: nemožné, Oleksij! a stalo sa to možným,“ dodal.

Viac k témam: Bojové lietadlá, húfnica Caesar, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Paríž sľúbil Ukrajine ďalšie húfnice Caesar a vyjadril sa aj k poslaniu bojových lietadiel © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: