Pápež František prijal zrieknutie sa úradu vladyku Babjaka, menoval bratislavského eparchu Rusnáka

25.4.2022 (Webnoviny.sk) – Svätý Otec František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Prešovskej archieparchie predložené arcibiskupom Jánom Babjakom a zároveň menoval vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchu, za apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie. Uviedla to v pondelok Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorú o tom informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku.

Za prešovského eparchiálneho biskupa Jána Babjaka vymenovali 11. decembra 2002. Konsekrovaný bol 6. januára 2003 pápežom Jánom Pavlom II. v Bazilike sv. Petra v Ríme. V rámci KBS bol 19 rokov predsedom Environmentálnej subkomisie. V rokoch 2003 až 2009 bol z biskupov zodpovedný aj za Rádio Lumen.

Vladyka Peter Rusnák sa narodil 6. septembra 1950 v Humennom. Je synom gréckokatolíckeho kňaza, ktorý bol počas komunistického režimu prenasledovaný a vyhostený s celou svojou rodinou do Čiech. Následne sa mohla rodina vrátiť na Slovensko, avšak s podmienkou, že sa budú zdržiavať v Bratislave. V KBS je vladyka Rusnák na čele Rady pre laické a apoštolské hnutia a taktiež je predsedom sociálnej subkomisie teologickej komisie.

Zdroj: Webnoviny.sk – Pápež František prijal zrieknutie sa úradu vladyku Babjaka, menoval bratislavského eparchu Rusnáka © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: