Pandemická pomoc zabránila prepúšťaniu, najviac pomohla v odvetví ubytovania a stravovania

25.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo k marcu tohto roka cez 2,42 miliardy eur na udržanie zamestnanosti. Prvá pomoc určená zamestnávateľom, zamestnancom a živnostníkom bola počas pandémie hlavným nástrojom na podporu zamestnanosti a ochranu príjmov pracujúcich.

Prostredníctvom nej sa ministerstvu podarilo k marcu tohto roka podporiť takmer tretinu pracovných miest. Najviac pomohla v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré boli epidémiou zasiahnuté obzvlášť ťažko. Vyplýva to z analýzy Inštitútu sociálnej politiky o dopadoch vyplácania príspevkov na udržanie zamestnanosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Podporené a nepodporené firmy podľa analýzy reagovali na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu rôzne. Keď začal počet prípadov COVID-19 v okrese narastať, prepúšťanie v nepodporených firmách naďalej kopírovalo celoslovenský trend prepúšťania. V podporených firmách však finančná pomoc výrazne zredukovala počet prepustení.

Čím horšia bola epidemická situácia, tým väčší počet miest sa zachránil. Prvá pomoc pomáhala najviac v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, ktoré bolo epidémiou zasiahnuté najviac,“ uvádza jeden z dvojice autorov analýzy Matěj Bělín.

Inštitút sociálnej politiky je hlavný analytický a poradný útvar Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Prvá pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandemická pomoc zabránila prepúšťaniu, najviac pomohla v odvetví ubytovania a stravovania © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: