Ovsjannikovová spoznala trest za prerušenie živého vysielania a transparent „nie vojne“ (video)

15.3.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská redaktorka Marina Ovsjannikovová po utorňajšom súdnom vypočúvaní pred zástupcami médií uviedla, že po pondelňajšom zatknutí ju vypočúvali viac ako 14 hodín bez toho, aby jej ruské orgány poskytli právnu pomoc alebo možnosť kontaktovať blízkych. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Protivojnový odkaz

Ovsjannikovová na krátko narušila hlavné večerné spravodajstvo ruskej štátnej televízie, keď vošla do štúdia s transparentom s protivojnovým odkazom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na obrazovke sa objavila, keď hovorila moderátorka, pričom mala v rukách transparent s anglickým nápisom „nie vojne“ a odkazom, aby ľudia neverili ruskej propagande.

Neskôr ju zadržali a vzali do policajnej väzby. „To, čo sa teraz deje, je zločin. Rusko je agresorská krajina a Vladimir Putin je jediný zodpovedný za túto agresiu,” povedala vo videoodkaze Ovsjannikovová. Jej právnici ju po zadržaní nemohli nájsť niekoľko hodín. Miesto jej pobytu nebolo známe až do chvíle, keď jej právnik Anton Gašinskij nezverejnil fotografiu s Ovsjannikovovou z prostredia moskovského súdu.

Pokuta 30-tisíc rubľov a výpoveď

Redaktorke, ktorá dostala pokutu 30-tisíc rubľov (približne 255 eur) a prišla o zamestnanie, medzičasom vyjadrili podporu viacerí politici zo Západu vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona či nemeckého ministra financií Christiana Lindnera. Naopak, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil jej činy za „chuligánstvo”.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rusi majú obmedzený prístup k informáciám mimo Rusko. Prezident Putin nedávno podpísal zákon, ktorý kriminalizuje šírenie informácií, ktoré Kremeľ považuje za falošné. Médiá a novinári, ktorí zverejňujú informácie iné ako oficiálny naratív Kremľa, preto čelia zákrokom úradov.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu úrady v najrozľahlejšej krajine sveta zadržali takmer 15-tisíc ľudí, ktorým môže hroziť trest odňatia slobody až na 15 rokov.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Ovsjannikovová spoznala trest za prerušenie živého vysielania a transparent „nie vojne“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: