Osud ĽSNS závisí od rozhodnutia Vorobelovej, môžu prísť o klub aj členstvo vo výboroch parlamentu

8.4.2022 (Webnoviny.sk) – Budúcnosť parlamentného klubu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) ako aj členstvo poslancov tejto strany v kontrolných výboroch parlamentu má v rukách budúca poslankyňa Slavěna Vorobelová. Tá má v parlamente nahradiť Mariana Kotlebu, ktorý právoplatným odsúdením stratil poslanecké kreslo.

Vorobelová sa zatiaľ nerozhodla, či sa stane členkou poslaneckého klubu ĽSNS. Pre agentúru SITA to povedal podpredseda ĽSNS a poslanec parlamentu Martin Beluský.

Všetko stojí na rozhodnutí Vorobelovej

V prípade, že sa Vorobelová odmietne stať členkou klubu ĽSNS, ten prestane fungovať. Klub musí mať najmenej osem členov. Doteraz tento minimálny počet spĺňal aj s Marianom Kotlebom.

„Musíme počkať na rozhodnutie pani Vorobelovej. Ak sa rozhodne nebyť členkou klubu, tak tým pádom nám zaniká členstvo vo všetkých troch parlamentných kontrolných výboroch,“ priblížil Beluský.

Nominovať by museli aj nového kandidáta

Pozíciu šéfa parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu zastáva práve Beluský. Členom výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby je Marek Kotleba (ĽSNS) a členom výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS) bol doteraz Marian Kotleba.

Ten sa od ustanovujúcej schôdze parlamentu na základe dohôd o rozdelení predsedníckych stoličiek medzi koalíciou a opozíciou usiloval o miesto šéfa výboru na kontrolu VS. Koalícia ho však od ustanovujúcej schôdze v roku 2020 odmietala podporiť.

Ak sa Vorobelová rozhodne byť členkou poslaneckého klubu ĽSNS, tak strana podľa Beluského nominuje aj nového kandidáta na post predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti VS.

ĽSNS si počká na jej názor

Vorobelová do parlamentu kandidovala na kandidačnej listine ĽSNS za Národnú koalíciu. Dnes už Vorobelová v Národnej koalícii nie je. Beluský povedal, že sa budú snažiť vyhovieť Voroblovej, keď prejaví záujem o členstvo v niektorom z výborov. Zatiaľ však neinformovala, či bude súčasťou poslaneckého klubu ĽSNS.

„Budúci týždeň sa máme stretnúť. Všetko záleží, kde sa ona politicky vidí v budúcnosti. Ak chce ďalej pokračovať v politickom živote a bude chcieť kandidovať aj o dva roky, tak asi bude hľadať stranu, ktorá má k nej blízko a má nejaký potenciál. Ak to berie tak, že len dva roky bude poslankyňa a potom má iné plány, asi jej to bude jedno. Nevidím jej do hlavy, počkáme si na jej názor,“ priblížil Beluský.

Na výber má z viacerých strán

Poznamenal, že jej predostrie výhody a nevýhody členstva v parlamentnom klube a bude na Vorobelovej, ako sa rozhodne. Beluský tvrdí, že ju do ničoho nebudú tlačiť a ĽSNS je pripravená aj na alternatívu, že by jej klub nezostal. Na otázku, či sa Vorobelová pridá k Republike, ak by nebola v klube ĽSNS, Beluský odpovedal, že je viac možností, „ku ktorej konzervatívnej strane sa pridá“.

Vymenoval stranu nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, Smer-sociálnu demokraciu a koaličnú stranu Sme rodina. „Záleží, kto jej čo ponúkne,“ uzavrel Beluský.

Súd uznal Kotlebu za vinného

Najvyšší súd SR (NS SR) v utorok 5.apríla tohto roka v kauze šekov zrušil nepodmienečný trest štyri roky a štyri mesiace väzenia, ktorý ešte v roku 2020 uložil Kotlebovi Špecializovaný trestný súd. NS SR Kotlebu nanovo uznal za vinného, uložil mu trest šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Kotleba bol odsúdený za odovzdávanie šekov v sume 1 488 eur, ktoré predstavujú nacistickú symboliku.

Viac k témam: Extrémizmus, Nacisti, Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Osud ĽSNS závisí od rozhodnutia Vorobelovej, môžu prísť o klub aj členstvo vo výboroch parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: