NATO vyzýva Putina na ukončenie vojny, odkaz má aj pre Bielorusko a Čínu

24.3.2022 (Webnoviny.sk) – Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) vo štvrtok vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „okamžite zastavil vojnu na Ukrajine a stiahol odtiaľ všetky svoje jednotky“.

Ako referuje spravodajský web BBC, predstavitelia NATO zároveň vyzvali Bielorusko, aby „skončilo so spoluúčasťou“ na ruskej invázii.

Ocenili aj hrdinstvo Ukrajincov

Lídri NATO taktiež ocenili obyvateľov Ukrajiny, ktorí podľa nich „inšpirovali svet hrdinským odporom voči brutálnej ruskej vojne“. Predstavitelia aliancie v spoločnom vyhlásení uviedli, že prijímajú opatrenia na zaistenie bezpečnosti a obrany spojencov „vo všetkých oblastiach a s 360-stupňovým prístupom“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Zvyšujeme odolnosť našich spoločností a našej infraštruktúry, aby sme čelili škodlivému vplyvu Ruska,“ dodáva sa vo vyhlásení. Opatrenia sa budú týkať i možných kybernetických, biologických a jadrových útokov zo strany Ruska.

Cieľom je znížiť závislosť od Ruska

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že Putinova invázia na Ukrajinu z dlhodobého hľadiska „zmenila naše bezpečnostné prostredie“ a NATO je pripravené na „dlhú cestu“.

Stoltenberg tiež povedal, že spojenci NATO koordinujú úsilie v oblasti energetickej bezpečnosti. To zahŕňa diverzifikáciu zdrojov dodávok a zníženie závislosti od ruskej ropy a plynu.

Pri otázke o Číne skonštatoval, že Peking by sa mal pripojiť k zvyšku sveta v odsúdení „brutálnej vojny proti Ukrajine“ a nepodporovať Rusko ekonomicky ani vojensky.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – NATO vyzýva Putina na ukončenie vojny, odkaz má aj pre Bielorusko a Čínu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: