NATO posilní a udrží svoju pomoc Ukrajine, lebo Putin sa nepripravuje na mier, vyhlásil Stoltenberg

13.2.2023 (SITA.sk) – Spojenci v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) „zvýšia a udržia“ pomoc Ukrajine. V pondelok to vyhlásil generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg, s tým, že je potrebné „Ukrajine naďalej poskytovať to, čo potrebuje na víťazstvo a dosiahnutie spravodlivého a udržateľného mieru“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Stretnú sa ministri obrany

„Takmer rok od (začiatku) invázie, sa prezident (Vladimir) Putin nepripravuje na mier. Začína nové ofenzívy,“ povedal tiež Stoltenberg na tlačovej konferencii v Bruseli.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tá sa uskutočnila deň pred stretnutím ministrov obrany členských štátov NATO, na ktorom sa zúčastní aj ich ukrajinský rezortný kolega Oleksij Reznikov. Ministri podľa generálneho tajomníka budú spoločne „riešiť naliehavé potreby Ukrajiny“.

Čakanie na muníciu sa predĺžilo

Utorkové stretnutie ministrov obrany sa zameria aj na spôsoby zvýšenia zásob a kapacít obranného priemyslu, pretože vojna na Ukrajine vyčerpáva zásoby munície spojencov.

„Súčasná miera výdavkov na muníciu pre Ukrajinu je mnohonásobne vyššia ako naša súčasná miera výroby. Napríklad čakanie na veľkokalibrovú muníciu sa predĺžilo z 12 na 28 mesiacov. Objednávky zadané dnes budú doručené až o dva a pol roka neskôr,“ vysvetlil Stoltenberg.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Vyčerpané zásoby vystavujú na ministerstvá obrany tlak. „Musíme zvýšiť našu výrobu a výrobnú kapacitu,“ skonštatoval šéf NATO.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – NATO posilní a udrží svoju pomoc Ukrajine, lebo Putin sa nepripravuje na mier, vyhlásil Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: